Και τώρα… νίκη με Δωτιέα και άνοδος!

Ο Αχιλλλέας Φαρσάλων πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Δήμητρας Γιάννουλης, επικρατώντας με 1 – 0 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Α΄ΕΠΣ Λάρισας.

Μετά από αυτή τη νίκη που πέτυχε η ομάδα των Φαρσάλων, διατηρήθηκε στη κορυφή της βαθμολογίας για τα πλέι οφ ανόδου στη Γ΄Εθνική, έχοντας μέχρις στιγμής 17 βαθμούς, έξι παραπάνω από τον Δωτιέα Αγιάς που βρίσκεται στη 2η θέση. Έτσι με νίκη την επόμενη αγωνιστική επί του Δωτιέα εξασφαλίζει και μαθηματικά τη πρωτιά!

Οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν τον ρυθμό του στην αναμέτρηση, από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Χαρακτηριστικό αποτελεί πως δημιούργησαν τη πρώτη τους καλή στιγμή μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Νάστας έξω από τη περιοχή δοκίμασε το πόδι του, αλλά ο Βάγιος εντυπωσιακά έδιωξε σε κόρνερ.

Στην επόμενή του ευκαιρία, ο Αχιλλέας Φαρσάλων ήταν πιο αποτελεσματικός. Συγκεκριμένα στο 11ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Βασίλης Λόλας με κάθετη πάσα βρήκε τον Νίκο Βούλγαρη και ο τελευταίος με όμορφο ψηλοκρεμαστό σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0 – 1.

Η Δήμητρα Γιάννουλης προσπάθησε να απαντήσει με τη σειρά της, δημιουργώντας τη πρώτη της φάση στο 41′. Όταν ο Μανάκας πλάσαρε, όμως πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή επενέβη ο Περήφανος και την απομάκρυνε. Με το 0 – 1 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος τώρα, ο Αχιλλέας έριξε τον ρυθμό και προσπάθησε να κρατήσει το υπέρ του σκορ. Το οποίο και το κατάφερε με επιτυχία. Ενώ μάλιστα στα μισά του ημιχρόνου, έφτασε πολύ κοντά και σε δεύτερο τέρμα, αλλά βρήκε απέναντί του τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Πιο συγκεκριμένα από σέντρα του Κακαζούκη από τα αριστερά, κεφαλιά του Γιώργη, αλλά έδιωξε και πάλι δύσκολα με τα ακροδάκτυλα ο Βάγιος. Η τελευταία φάση ωστόσο στο ματς, ανήκε στους γηπεδούχους. Στο 90+3′ ο Καραγεωργίου έκανε το γύρισμα στη περιοχή, ο Χατζηγρηγορίου σούταρε, αλλά ο Ντάλλας μπλόκαρε τη μπάλα με το 0 – 1 να είναι το τελικό σκορ.

Δήμητρα Γιάννουλης (Βασίλης Μπακογιάννης): Βάγιος, Εμμανουήλ, Ντούφας, Μπάμπαλης, Καραγιώργος, Μανάκας, Θώμος, Χατζηγρηγορίου, Γκατζούλης, Σπανός, Κοτταρέλας.

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Ντάλλας, Περήφανος, Κακαζούκης, Μανιώτης, Κουμπούρας, Τλούπας, Νεμπεγλέρας, Ρέψης (63′ Πετράκης), Λόλας (76′ Γιώργης), Βούλγαρης, Νάστας (60′ Καραμπούζης).