Και τώρα… περιμένει!

Ο Απόλλων Λάρισας νίκησε στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣ Λάρισας τον Φαλανιακό με 3 – 0, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Θανάση Παλάσκα με δύο γκολ και μία ασίστ!

ΠΑΝΤΑΖΗΣ Γ. - ΚΟΥΡΔΗΣ Γ.

Πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του στον τελικό! Ο οποίος θα βγει από τον αυριανό αγώνα (28/1) μεταξύ Ηρακλή Λάρισας και Αχιλλέα Φαρσάλων. Από την άλλη ο Φαλανιακός σταμάτησε την εξαιρετική του πορεία στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Καλό ξεκίνημα ο Φαλανιακός, το γκολ όμως ο Απόλλων!

Στον αγώνα όμως οι παίκτες του Φερραίου Γιαννακού, πριν δεχθούν το πρώτο γκολ, είχαν αρκετά καλή παρουσία και μάλιστα ήταν αυτοί ο οποίοι πρώτοι θα μπορούσαν να είχαν “ανοίξει” το σκορ.

ΜΠΛΕΝΤΙ ΣΕΣΙ - ΜΠΟΝΤΕ

Ο Αλατάς σέντραρε παράλληλα προς στην εστία από τα δεξιά, όμως ο Αλεξανδρής βρισκόμενος υπό πίεση δεν κατάφερε με προβολή να προλάβει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα. Όπως τα κατάφερε στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης ο Παλάσκας.

ΛΙΛΟΛΑΡΙ - ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

Όταν ο Ηλίας Λιλολάρι έβγαλε τη σέντρα ακριβείας για το κεφάλι του Θανάση Παλάσκα και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, “ανοίγοντας” τον δρόμο προς την πρόκριση. Με το 1 – 0 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη “καθάρισε” το ματς!

Στην “επανάληψη” ο Απόλλων απλοποίησε κατά πολύ τα πράγματα. Καθώς μόλις πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Παλάσκας από εκτελεστής, έγινε δημιουργός, πάσαρε στον Μπόντε και αυτός με πλάσε από κοντά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ - ΦΛΩΡΟΣ

Ο Παλάσκας ήταν από τους διακριθέντες για τον Απόλλωνα και φρόντισε να το αποδείξει για ακόμη μία φορά στο 57ο λεπτό. Όταν ο επιθετικός των τυπικά γηπεδούχων με διπλή προσπάθεια μέσα από τη περιοχή μετά από παράλληλη πάσα του Αποστόλη Νάστα, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμορφώνοντας έτσι το 3 – 0.

IMG_3700

Η επόμενη καλή φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 65ο λεπτό. Ο Βαγγέλης Χαρούλης βγήκε τετ – α – τετ για τον Απόλλωνα κι «έσπασε» τη μπάλα στον Αποστόλη Νάστα, ο τελευταίος σούταρε, όμως ο Δημήτρης Βάιος δήλωσε παρόν κι έδιωξε τη μπάλα με τα πόδια.

ΑΛΑΤΑΣ - ΝΑΣΤΑΣ

Τρία λεπτά μετά, ο Απόλλων είχε ακόμη μία καλή ευκαιρία και αυτή ήταν η τελευταία ουσιαστική στον σημερινό αγώνα. Ο Αλέκος Κουβελάς έκανε μία παράλληλη πάσα από τα δεξιά, ο Σωτήρης Σουλιώτης έδιωξε προ των πυλών, όμως στην επαναφορά ο Αποστόλης Νάστας δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, καθώς ο Δημήτρης Βάιος έδιωξε και πάλι με τα πόδια όπως και στην προηγούμενη φάση.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ - ΚΟΛΙΟΣ

Τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Μπουμαρσόπουλου κι έτσι ο Απόλλων Λάρισας πήρε την πρόκριση στο Κύπελλο ΕΠΣΛ με σκορ 3 – 0 απέναντι σε έναν αξιόμαχο, Φαλανιακό.

IMG_3572

Απόλλων Λάρισας (Μιχάλης Ζιώγας): Κουρδής Αν., Αντωνόπουλος (46΄Κούρο), Λιλολάρι, Φλώρος, Κολιός (62′ Κουβελάς), Γιαννακόπουλος, Κουρδής Γ., Παλάσκας (64′ Χαρούλης), Νάστας, Κυριάκος, Μπόντε.

IMG_3582

Φαλανιακός (Φερραίος Γιαννακός): Βάιος, Φατούρας (62′ Λυγούρας), Βαρσάμης, Πανταζής Γ., Σουλιώτης, Μπλέντι, Κολοβός Ν. (9′ λ.τ. Κόκκινος), Σαχίνης, Αλατάς, Παπαγεωργίου, Αλεξανδρής (70′ Ιγγλέζος).