Κακή εμφάνιση και ήττα για τον Απόλλωνα

Την ήττα με σκορ 2 – 0 γνώρισε ο Απόλλων Λάρισας στη 5η αγωνιστική της Super League 2 από τον Λεβαδειακό κι έτσι δεν κατάφερε να φύγει με το θετικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Αριάν Μπελά παρέμεινε στους πέντε βαθμούς, ενώ το συγκρότημα του Σωτήρη Αντωνίου έφθασε τους επτά βαθμούς και προσπέρασε τον Απόλλωνα στη βαθμολογία.

Ο Απόλλων Λάρισας στο πλαίσιο της 5ης «στροφής» της Super League 2 αγωνίστηκε στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς απέναντι στον Λεβαδειακό με στόχο τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα.

Η πρώτη καλή φάση στον αγώνα σημειώθηκε στο 17ο λεπτό για τον Λεβαδειακό. Ο Κονέ δοκίμασε ένα σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Νέστορα Γκέκα.

Έξι λεπτά μετά, ο Απόλλωνας έχασε μοναδική ευκαιρία για να προηγηθεί στο σκορ με τον Μαρκ Σιφναίο. Ο Μιχάλης Μπαστακός έκανε τη κάθετη πάσα με αποδέκτη τον Σιφναίο, εκείνος πέρασε τον τερματοφύλακα βρέθηκε απέναντι από την εστία, όμως η μπάλα από τη προσπάθεια του σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι, αυτή στην επαναφορά βρήκε στον πορτιέρο, Μπάζιτς και στη γραμμή πρόλαβαν κι έδιωξαν οι αμυντικοί του Λεβαδειακού.

Με τη συμπλήρωση των σαράντα λεπτών αγώνα, ο Μαρκ Σιφναίος με δυνατή εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Μπάζιτς να πέσει και να βγάλει τη μπάλα σε κόρνερ, ενώ τέσσερα λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ.

Συγκεκριμένα, ο Κονέ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Νέστορας Γκέκας έδιωξε στη μικρή περιοχή ασθενώς και ο Ιωαννίδης με κοντινό πλασέ έβαλε μπροστά τον Λεβαδειακό στο σκορ.

Ένα λεπτό μετά, ο Βαγγέλης Νούσιος εκτέλεσε κόρνερ και ο Ναζίμ πήρε τη κεφαλιά στη «καρδιά» της περιοχής των γηπεδούχων, όμως έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Μπάζιτς.

Στο δεύτερο μέρος και στο 64ο λεπτό, οι γηπεδούχοι απείλησαν με τη κεφαλιά του Κονάν από τη σέντρα του Κοζορώνη και τον Γκέκα να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα.

Πέντε λεπτά μετά, ο Κονάν είχε νέα κεφαλιά από θέση βολής από σέντρα του Καστιγιόν και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γκέκα.

Αρκετές χαμένες ευκαιρίες στην επανάληψη για τον Λεβαδειακό με τους Καραχάλιο (73′), Κονέ (84′) και Συμελίδη (88′ δοκάρι), με τη νίκη για τους γηπεδούχους να «κλειδώνει» στις καθυστερήσεις.

Συγκεκριμένα, ο Κοζορώνης με εντυπωσιακό σουτ από τα 25 μέτρα κέρδισε τον Γκέκα κι έκανε το 2 – 0 που αποτέλεσε και το τελικό σκορ.

Λεβαδειακός (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάζιτς, Ανγκούα, Αργυρόπουλος, Φυτανίδης, Κονέ (84′ Παντελιάδης), Καραχάλιος, Κοζορώνης, Σανάμπρια (60′ Κονάν), Ιωαννίδης, Συμελίδης, Καστιγιόν (71′ Μακρής).

Απόλλων Λάρισας (Αριάν Μπελά): Γκέκας, Καρρίκι, Κουρτεσιώτης, Σουλιώτης, Καρατάσιος, Ναζίμ (65′ Μπιμάι), Λίταινας (89′ Νύκταρης), Νούσιος (54′ Καμπέρης), Μπαλοτέλι, Σιφναίος, Μπαστακός.