Καλέσης και Γραβάνης έφεραν το «τρίποντο»

Οι Αποστόλης Καλέσης, με ένα γκολ, και ο Γιάννης Γραβάνης, με μία σημαντική απόκρουση, ήταν οι πρωταγωνιστές της νίκης του Τυρνάβου επί της Λάρισας 2012.

Μετά και από αυτή τη νίκη ο Τύρναβος παρέμεινε στη πρώτη 5άδα του πρωταθλήματος, κατέχοντας την 5η θέση της βαθμολογικής κατάταξης έχοντας συνολικά 27 βαθμούς. Από την άλλη η Λάρισα 2012 βρίσκεται στην 12η θέση με 15 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων δεν κατάφεραν να βρουν διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή και συνεπώς να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη άμυνα. Έτσι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα χωρίς σκορ στο ματς.

Στην «επανάληψη» ωστόσο και γρήγορα – γρήγορα είχαμε σκορ. Συγκεκριμένα στο 50ό λεπτό της αναμέτρησης, ο Αποστόλης Καλέσης με σουτ από πλεονεκτική θέση νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έδωσε το προβάδισμα στον Τύρναβο.

Στο 89′ ο γκολκίπερ των γηπεδούχων νίκησε σε τετ – α – τετ τον Δημήτρη Κίτσιο της Λάρισας 2012 και κράτησε ανέπαφη την εστία του, κρατώντας το 1 – 0 που έμεινε μέχρι το τέλος.

Τύρναβος 2005 (Χρήστος Λόλας): Γραβάνης, Καλέσης Αχ. (70′ Γκαμπέτας), Ροντούλης, Αυλογιάρης, Καρακάνος, Ντονούδης, Βλιώρας, Καλέσης Απ. (55′ Μπάκος), Πατσιωτός, Τζιόλας (80′ λ.τ. Πέρπερας), Γκαντρής.

Λάρισα 2012 (Θοδωρής Στεργιάδης): Γεωργούλας Θωμ., Φλώρος Β., Φλώρος Αντ., Φλώρος Παντ., Κίτσιος Π., Φλώρος Παν. (75′ λ.τ. Μπαστούνης), Γεωργούλας Θοδ., Κριεμάδης, Κίτσιος Δ., Δαλαμπύρας (25′ λ.τ. Γκόλτσιος), Παϊτέρης.