Καλώς τα παιδιά…

Τη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής πέτυχε ο Απόλλωνας Λάρισας κερδίζοντας με 3 – 0 τον Πανσερραϊκό, πετυχαίνοντας και τα τρία τέρματα στην επανανάληψη. Ο Σωτήρης Τσιλούλης άνοιξε το σκορ και τον δρόμο προς τη νίκη για τους «κυανόλευκους» στο 47’ για να πάρουν τη σκυτάλη οι Μαυριάς (74’) και Σαχινίδης (78’).

Σε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, Απόλλων Λάρισας και Πανσερραϊκός έμειναν στο μηδέν, δίχως να προσφέρουν ούτε θέαμα, αλλά ούτε και γκολ. Η μοναδική καλή στιγμή του πρώτου μέρους, άνηκε στον Απόλλωνα.

Στο 9ο λεπτό μια “γλυκιά” σέντρα του Πέτρου Διβανέ από τον άξονα στο ύψος του πέναλτι, τροφοδότησε τον Πασχάλη Βουτσιά που βρήκε τη μπάλα στη κίνηση, σουτάροντας όμως ψηλά πάνω από τα γκολπόστ του Ρίστιτς.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο ματς και ο Σωτήρης Τσιλούλης βρήκε δίχτυα. Μόλις στο 47ο λεπτό ο Κουρτεσιώτης έκανε τη σέντρα από αριστερά ο Σαχινίδης στο ύψος του πέναλτι άφησε τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του, φτάνοντας στον Τσιλούλη που από το ύψος της γωνίας της μικρής περιοχής, πλάσαρε διαγώνια, εύστοχα, για το 1 – 0 του Απόλλωνα.

Στο 70’ ο Πανσερραϊκός έμεινε και με ποδοσφαιριστή λιγότερο. Τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του κ. Μιχαηλίδη αντίκρισε ο Νάντο Τζέσι Φούσου αλλάζοντας τα δεδομένα της αναμέτρησης.

Και κάπου εκεί ο Απόλλωνας στο 74’ “κλείδωσε” την υπόθεση νίκη. Ο Σαχινίδης έκλεψε τη μπάλα στα όρια της μεγάλης περιοχής από τον Βοσκόπουλο, ανοίγοντας τη μπάλα αριστερά και μέσα στη περιοχή, στον Μαυριά, που πλάσαρε σωστά στη δεξιά του γωνιά τον Ρίστιτς για το 2 – 0, ενώ στο 78’ ο Βασίλης Σαχινίδης με ένα δυνατό βον – πλανέ μέσα από τη περιοχή έστειλε τη μπάλα στο απέναντι “παραθυράκι” της εστίας του Ρίστιτς για το τελικό 3 – 0.

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Αγρόδημος, Ανδρέου Β., Μαυριάς, Διβανές (57’ Ιβανίδης), Σαχινίδης, Τσιλούλης (83΄Σουλίδης), Βουτσιάς (68’ Σάββας).

Πανσερραϊκός (Περικλής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Γκούρτσας, Ιωαννίδης, Βοσκόπουλος, Τσαμούρης, Τσιμίκας, Τσελεπίδης, Παπουτσογιαννόπουλος (66’ Ρούτσης, Πόζογλου, Φούσου, Δούμτσιος (66’ Καπτέλι).

Μιχαηλίδης (Βοιωτίας), Φίλος (Βοιωτίας), Βρούζος (Πιερίας), Δραγούσας (Κιλκίς).