Καπετάνιος είναι, ότι θέλει κάνει!

Ο Άρης Καπετάνιος πήρε στις «πλάτες» του τον Φιλοκτήτη Μελιβοίας, καθώς πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης με αντίπαλο τον Δαμασιακό, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του με 1 – 0.

Έτσι η ομάδα της Μελιβοίας συνέχισε την ανοδική πορεία που έχει το τελευταίο διάστημα, φτάνοντας στους 37 βαθμούς και «σκαρφαλώνοντας» παράλληλα στην 3η θέση της βαθμολογίας, όπου ισοβαθμούν με το Ελευθεραί. Από την άλλη ο Δαμασιακός είναι πιο κάτω στη βαθμολογία, όντας στην 7η θέση με 34 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, λίγα λεπτά μετά τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Συγκεκριμένα στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Παναγιώτης Πασιάς εκτέλεσε κόρνερ και ο Μυλωνάς σημάδεψε το δοκάρι του Γκάτα!

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα το παιχνίδι παρέμενε χωρίς σκορ, μέχρι που μπήκαμε στη τελική του ευθεία και ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας αύξησε τη πίεσή του. Αποτέλεσμα στο 81′ ο Άρης Καπετάνιος με πλασέ, μετά από κόρνερ του Παναγιώτη Πασιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 0.

Μάλιστα οι παίκτες του Νίκου Ανδρέου, έμειναν… λιγότεροι στον αγωνιστικό χώρο και αυτό γιατί στο 84′ ο Κατσιώτης αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή για επικίνδυνο παιχνίδι. Ωστόσο κράτησαν το «μηδέν» στην εστία τους και πανηγύρισαν τη νίκη με 1 – 0.

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Νίκος Ανδρέου): Φιλοκώστας, Μυλωνάς, Πασιάς Π., Πασιάς Δ., Κατσιάνος, Λαδάς, Καπετάνιος, Κατσιώτης, Δίχρης, Γκουντάρας Ν., Πλατσάς.

Δαμασιακός (Κώστας Καζάκης): Γκάτας, Μπακαΐμης, Ντόκος, Μόκας, Λέτσιος Κ., Τσιάλτας, Τιούτιος (70′ Δούκας), Ραπτοτάσιος, Καρατζιόλης, Λούτσος (77′ Οικονόμου (80′ λ.τ. Σεΐζης)), Λέτσιος Στ.