«Καταδικαστική» ισοπαλία για Αετό Μακρυχωρίου!

Το πρωτάθλημα να απομακρύνεται κατά ακόμη δύο βαθμούς τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, είδε ο Αετός Μακρυχωρίου να απομακρύνεται, μετά και την εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Ακαδημία Τυρνάβου, με την οποία θα βρεθούν και στα… πλέι-οφ ανόδου.

Στο -5 έμεινε από τη κορυφή και το Κιλελέρ η ομάδα του Αετού Μακρυχωρίου που πλέον θα χρειαστεί ένα θαύμα για να κατακτήσει το πρωτάθλημα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας και παράλληλα και την απευθείας άνοδο στη «μεγάλη» κατηγορία του Νομού. Στον αντίποδα, η ομάδα της Ακαδημίας πήρε έναν σημαντικό βαθμό στη προσπάθεια που κάνει για να μείνει εντός αγώνων πλέι-οφ, έχοντας μια διαφορά έξι βαθμών από την 6η θέση.

Στο 34′  ο Αετός Μακρυχωρίου κέρδισε πέναλτι, το οποίο όμως και δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε τέρμα. Ο Παναγιώτης Τσιαντούλης με σέντρα έστειλε τη μπάλα στο χέρι του Κόκκα με τον κ. Τσιτσανούδη να καταλογίζει τη παράβαση δείχνοντας την άσπρη «βούλα» του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πάσιος βλέποντας τον Χαλκιά να του λέει, όχι, σε μία φάση όπου οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν.

Στο 73′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με ποδοσφαιριστή λιγότερο, καθώς στο 73ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ, ο Δημήτρης Βλιώρας.

Η μεγαλύτερη στιγμή, εκεί όπου οι γηπεδούχοι είδαν όλη τη χρονιά να περνά μπροστά από τα μάτια τους, διαδραματίστηκε στο 89ο λεπτό, όταν και ο Παναγιώτης Τσιαντούλης με σουτ από πλάγια θέση σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Χαλκιά, με το 0 – 0 να μένει έως το φινάλε και να καταδικάζει την ομάδα του Μακρυχωρίου.

Αετός Μακρυχωρίου (Δημήτρης Τσέτσιλας): Γκικούδης, Τσιαπλές, Σουφχάρας, Αλμυρούλης, Καπετάνι, Δάσσιος, Μπάρδας (80′ Τζίκα Ντ.), Τσιαντούλης, Σαμπάνης, Μητσογιάννης (60′ Τζίκα Ίλ.), Πάσιος.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Χαλκιάς, Παπαχατζής Β., Κόκκας (59′ λ.τ. Καραΐσκος), Βλιώρας, Δασκαλόπουλος, Καρράς, Στάμου, Παπαχατζής Ι., Λόζος (90’+1′ Κουβεντάρης), Μπέλτσιος (87′ Σκρουμπής), Ντιντόκας (72′ Μπουζούκας).