Συναρπαστικό ματς στη Νεάπολη, έκανε και πάλι τα δικά του ο Κακαβίτσης!

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς στο γήπεδο της Νεάπολης, ο Ηρακλής Λάρισας κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο των Μετεώρων για την 8η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ’ εθνικής με σκορ 3 – 2!

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στη Νεάπολη λοιπόν με την εξέλιξη που είχε, το συγκρότημα των Χρήστου Χατζηλιάδη – Θάνου Τριανταφυλλόπουλου πανηγύρισε ακόμη μία νίκη και δεύτερη στο γήπεδο της Νεάπολης μετά από αυτή απέναντι στον Θησέα Αγριάς και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Ηρακλής να ανέβει στη δεύτερη θέση!

Μετά τα αποτελέσματα της 8ης «στροφής» του πρωταθλήματος οι «κυανόλευκοι» έφθασαν τους δέκα έξι βαθμούς και τη δεύτερη θέση που «μοιράζονται» με τα Σέλλανα ενώ βρίσκονται και μόλις τρεις βαθμούς πίσω από τη πρώτη θέση της βαθμολογίας και τον Πιερικό.

Από πλευράς Ηρακλή Λάρισας που η νίκη ήρθε στα τελευταία λεπτά, ο Γιώργος Κακαβίτσης σημείωσε ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση καθώς πέτυχε χατ – τρικ, αλλά και συνολικά η παρουσία όλων έφεραν ακόμα μία νίκη στο συγκρότημα της Νεάπολης!

Το παιχνίδι ξεκίνησε θετικά για τον Ηρακλή με γκολ και τον συνήθη «ύποπτο», Γιώργο Κακαβίτση με κεφαλιά αφού πρόλαβε τον Τοπούζη στην έξοδο στο 9ο λεπτό και ύστερα από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Θάνου Γιαννακόπουλου.

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ, με τους γηπεδούχους βέβαια να έχουν σωρεία χαμένων ευκαιριών με τους Γιώργο Κακαβίτση (26′, 36′), Αποστόλη Νάστα (38′) και Νίκο Ναρίνογλου (44′).

Στην επανάληψη του αγώνα και στο 63′ ο Πολυζόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σπηλιόπουλου για το 1 – 1, ενώ δύο λεπτά μετά, τα Μετέωρα έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μπέτσα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 71ο λεπτό ο Κώστας Νεμπεγλέρας εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε ο Ηρακλής και ο Γιώργος Κακαβίτσης πήρε τη κεφαλιά στη «καρδιά» της άμυνας των φιλοξενουμένων και ο ίδιος είδε τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τοπούζη.

Ένα λεπτό μετά, ο Ιωάννου βρέθηκε σε θέση τε – α – τετ και απέναντι από τον Σπηλιόπουλο, ο φορ των Μετεώρων πλάσαρε και ο νεαρός τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε μακρυά με τα πόδια.

Στο 85ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το 1 – 2 τη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι του Κατσαντώνη ύστερα από την εκτέλεση κόρνερ του Γεωργάκη.

Στη συνέχεια του αγώνα οι παίκτες των Μετεώρων έκαναν καθυστέρηση με αποτέλεσμα ο κ. Μαργιόλας να κρατήσει έξτρα χρόνο έξι λεπτά.

Στο 90’+1′ ο Γιώργος Κακαβίτσης με πλασέ μέσα από τη περιοχή κέρδισε και πάλι τον Τοπούζη για το 2 – 2, ενώ τέσσερα λεπτά μετά και στη τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο Γιάννης Χρηστίδης έκανε μία εξαιρετική ενέργεια και σέντρα από τα αριστερά και με κοντινό πλασέ στο δεύτερο δοκάρι ο Γιώργος Κακαβίτσης διαμόρφωσε το τελικό, 3 – 2 για τον Ηρακλή που πανηγυρίστηκε έξαλλα από όλους όσους βρέθηκαν στο γήπεδο της Νεάπολης!

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης – Θάνος Τριανταφυλλόπουλος): Σπηλιόπουλος, Αλεξανδρής, Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τσακάλι (83′ Μουξιός), Νεμπεγλέρας, Νάστας (67′ Χρηστίδης), Μανιώτης, Κακαβίτσης, Ζαφειρίου (77′ Γκιουρσάνης), Ναρίνογλου (81′ Τσαπατώρης).

Μετέωρα (Νίκος Μανούρας): Τοπούζης, Μπέτσας, Δάσσιος, Κατσαντώνης, Λουκάς, Γεωργάκης, Ιωάννου, Περέιρα (81′ Νικλητσιώτης), Τσιαντούλας (73′ Χριστοδουλόπουλος), Πολυζόπουλος, Φωτίκας (90′ Γρηγορίου Χρ.).

Μαργιόλας, Τίκας, Καλογριανίτης (ΕΠΣ Καρδίτσας).