«Κεραυνός»… κορυφής!

Ο Κεραυνός Λάρισας αναδείχθηκε ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι κορυφής του 1ου Ομίλου της Α΄2 ΕΣΚΑΘ, κερδίζοντας στο Κλειστό του Αγίου Θωμά τον Φοίβο Γιάννουλης με 72 – 63.

Πριν από το… τζάμπολ της αναμέτρησης οι δύο ομάδες «συγκατοικούσαν» στη κορυφή του Ομίλου της Α΄2 ΕΣΚΑΘ, με τον Κεραυνό να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα χάρις στο τρίτο του καλό δεκάλεπτο και να μένει μόνος του, στη… μοναξιά της κορυφής.

Ο Αντώνης Πάκας είχε σε εξαιρετική ημέρα τους Πανάγο (19π., 2τρ.) και Μπεχλιβάνο (14π., 3τρ.) και πατώντας «γκάζι» στην 3η περίοδο όπου πέτυχε και το επιμέρους σκορ 21 – 14, πήρε προβάδισμα στο παιχνίδι και φρόντισε μέχρι το τέλος αυτού να μη το χάσει. Τουναντίον μάλιστα στη τελευταία περίοδο αύξησε το πριβάδισμά του στην διαφορά των 9 πόντων (72 – 63) όπου ήταν και το τελικό σκορ.