Κερδίζει και… «καραδοκεί» η Τσαριτσάνη

Στο -1 από τον πρωταθλητή Χειμώνα, Ηρακλή Λάρισας συνεχίζει να βρίσκεται ο Οικονόμος Τσαριτσάνης που κέρδισε στο πλαίσιο της 15ης Αγωνιστικής και τελευταίας του πρώτου γύρου της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας, τον Δαμασιακό με το «Αγγλικό» σκορ, 4 – 2.

Ο Οικονόμος μετά και τη νέα νίκη έφτασε τους 33 πόντους, έναν λιγότερο από τον πρωτοπόρο Ηρακλή Λάρισας και καραδοκεί για τη παραμικρή «γκέλα» ούτως ώστε να περάσει στη κορυφή της «μεγάλης» κατηγορίας για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν. Στον αντίποδα, η ομάδα του Δαμασιακού που προσπάθησε, έμεινε στους 22 βαθμούς, πέφτοντας στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι χάρις σε αυτογκόλ του Ιωαννίδη από σέντρα του Γκαμπέτα, πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 24ο λεπτό, που φρόντισαν να μην το χάσουν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Μάλιστα πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου και στο 38′ οι Τσαριτσανιώτες έκαναν τα τέρματά τους δύο, όταν από πάσα του Τόλιου και πλασέ του Καραλούλη, έγινε το 2 – 0, που δεν ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Και αυτό διότι στο 45′ με κεφαλιά ο Ιωαννίδης αυτή τη φορά σημάδεψε στην σωστή εστία, μειώνοντας προσωρινά σε 2 – 1.

Στην επανάληψη και στο 46′ με συρτό σουτ στη κίνηση, ο Καραλούλης έδωσε και πάλι «αέρα» δύο τερμάτων στο συγκρότημα του Κώστα Κατσάρα, για να μειώσει και πάλι στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Δαμασιακού, ο Κώστας Σουγλής στο 68′ με πλασέ στη κίνηση.

Το τελικό 4 – 2 διαμορφώθηκε στο 85′ και μετά από προσωπική ενέργεια του Καραλούλη και ασσίστ πάρε – βάλε στον Γκαμπέτα, που με ιδανικό πλάσε ολοκλήρωσε το τελικό 4 – 2.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Καραΐσκος (80′ Λεβέντης), Πούτας (88′ Σακοράφας), Σαπάκος, Κουμπούρας, Μιφτάρι, Χάμος, Καραλούλης (86′ Νάνος), Ζηρδέλης, Τόλιος (60′ Δραχαλίβας), Γκαμπέτας.

Δαμασιακός (Νίκος Χρόνης): Γκουτζουρέλας, Μπακαΐμης (72′ Βίδρας), Οικονόμου, Σουγλής Στ., Ιωαννίδης, Τσιάλτας, Λόλας (60′ Γεωργατζιάς), Ντόκος, Ραπτοτάσιος (46′ Σουγλής Κ.), Λούτσος, Μουσιάρης (88′ Δεληχάς).