«Κλείδωσε» τα πλέι-οφ με Μπέλτσιο

Στα πλέι-οφ ανόδου και μαθηματικά είναι πλέον η Ακαδημία Τυρνάβου, τρεις στροφές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, κερδίζοντας στο ντέρμπι της αγωνιστικής τον Αμπελωνιακό με το φτωχό πλην όμως πάντα τίμιο, 1 – 0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμετρήσης, ο Σπύρος Μπέλτσιος στο 21′.

Με τους 56 βαθμούς η Ακαδημία Τυρνάβουν εξασφάλισε και μαθηματικά τη συμμετοχή της στα πλέι-οφ ανόδου (είναι στο +9 από το Ελευθεραί και την 6η θέση), ενώ παράλληλα προσπέρασε τον Αμπελωνιακό στην τρίτη θέση της βαθμολογίας κατά έναν βαθμό.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 21ο λεπτό με τον Σπύρο Μπέλτσιο, όταν ο έμπειρος Αργυροπουλίτης επιθετικός πήρε την ασσίστ από τον Κώστα Μπάκο και με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή κέρδισε τον Βραζιτίκο για το 1 – 0 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη οι Αμπελωνίτες είχαν την υπεροχή των κινήσεων και την εδαφική υπεροχή, χωρίς όμως την μεγάλη ευκαιρία, την οποία και είχαν οι Τυρναβίτες, σπαταλώντας την για να «κλειδώσουν» το ματς. Ήταν το 54ο λεπτό όταν ο Γιάννης Μπάκος βγήκε τετ – α – τετ με τον Βραζιτίκο έχοντας και την επιλογή της πάσας στον Μπέλτσιο, προτίμησε όμως να τελειώσει μόνος του την φάση, στέλοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ, φάση την οποία και δεν έμεινε για να… στοιχειώσει τους γηπεδούχους που τελικά και το ένα τους τέρμα, τους έφτανε για τη νίκη.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Χαλκιάς, Παπαχατζής Β., Καρράς, Δασκαλόπουλος, Κόκκας, Μπάκος, Στάμου (84′ Μπουζούκας), Παπαχατζής Γ., Κατσαβός (75′ Σκρουμπής), Μπέλτσιος (88′ Παπαδόπουλος), Καραΐσκος (Ντιντόκας).