ΑΜΥΓΔΑΛΕΑ 2016 - 17 ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ - ΓΚΟΛ

Κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο…

Ο Αετός Αμυγδαλέας συνέχισε την εντυπωσιακή του πορεία στο πρωτάθλημα επικρατώντας 3 – 2 του Φαλανιακού, πετυχαίνοντας όλα του τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Η αρχή του παιχνιδιού ήταν… «ονειρεμένη» για τους γηπεδούχους, καθώς δεν θα μπορούσαν να φανταστούν ιδανικότερο ξεκίνημα. Καθώς μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, από σέντρα του Αντωνόπουλου, ο Κουρούκας με κεφαλιά έκανε το 1 – 0.

Ενώ μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Λουκανίκας εκτέλεσε κόρνερ, ο Φάνης Πρίφτης πήδηξε ψηλότερα από όλους, έκανε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2 – 0. Μάλιστα στο 21΄με σουτ έξω από την περιοχή του Νίκου Υφαντή η Αμυγδαλέα πήρε προβάδισμα τριών γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως λίγο έλειψε να βρεθεί προ εκπλήξεως. Αφού πρώτα στο 65΄οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν. Πέναλτι εκτέλεσε ο Δημήτρης Παπαγεωργίου, απέκρουσε ο Αντώνης Κωνσταντίνου και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης έκανε το 1 – 3.

Ενώ στο 90΄ο Φαλανιακός κατάφερε να πετύχει ακόμη ένα γκολ. Δράστης ο Χρήστος Λυγούρας με όμορφο σουτ μετά από προσωπική ενέργεια έκανε το 3 – 2. Στη συνέχεια όμως τίποτα δεν άλλαξε με το 3 – 2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Να σημειώσουμε πως ευκαιρίες για κι άλλο γκολ υπήρχαν εκατέρωθεν. Για την Αμυγδαλέα  με τους Ανδριανόπουλο, Αντωνόπουλο και Δημητρέλη και για τον Φαλανιακό με τους Αλατά Ι., Παπαγεωργίου και Κόκκινο Ι.

Αετός Αμυγδαλέας (Γιώργος Λιάπης): Κωνσταντίνου, Χατζηϊωαννίδης, Τασούλης, Πολύζος, Πρίφτης, Ανδριανόπουλος (60′ Μπάρδας), Δημητρέλης, Υφαντής, Κουρούκας (80′ Τεκέδης), Λουκανίκας (75′ Γραμμένος), Αντωνόπουλος.

Φαλανιακός (Φερραίος Γιαννακός): Καλαμάτας, Μαχαίρας, Βαρσάμης, Αλατάς Δ., Λιλολάρι, Λυγούρας Θ., Κόκκινος Ι. (46′ Λυγούρας Χρ.), Πανταζής, Κόκκινος Στ., Παπαγεωργίου, Αλατάς Ι.