Κρίθηκε από το πρώτο μέρος!

Επιστροφή στις νίκες για τον Φαλανιακό ύστερα από την εκτός έδρας ήττα τη περασμένη αγωνιστική από τα Βούναινα. Κέρδισε τη Γιάννουλη με 2 – 0!

Το συγκρότημα της Φαλάνης υποδέχθηκε τη Γιάννουλη στο γειτονικό παιχνίδι για τη 16η στροφή της Α΄τοπικής κατηγορίας και επικράτησε με δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο.

Έτσι, έφθασε τους δέκα τέσσερις βαθμούς έως τώρα στο πρωτάθλημα, ενώ από την άλλη, η ομάδα του Βασίλη Μπακογιάννη έμεινε στους είκοσι τρεις πόντους μετά και το πέρας αυτής της αγωνιστικής.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με χαμένη ευκαιρία για τον Φαλανιακό. Ο Γιώργος Λεσάι στο ενδέκατο λεπτό βρέθηκε απέναντι από τον Βασίλη Μαστοροδήμο και πλάσαρε, όμως ο νεοαποκτηθείς επιθετικός των γηπεδούχων δεν βρήκε δίχτυα, μιας και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Έντεκα λεπτά μετά, ο Φαλανιακός βρήκε δίχτυα και πέτυχε το 1 – 0 με το εξαιρετικό διαγώνιο σουτ του Νίκου Βαρσάμη έξω από τη μεγάλη περιοχή της Δήμητρας Γιάννουλης.

Μάλιστα, στο 34ο λεπτό οι γηπεδούχοι έκαναν δύο τα τέρματα τους. Ο Σπύρος Ιωαννίδης κέρδισε πέναλτι και ο Δημήτρης Παπαγεωργίου όπου ευστόχησε από τα έντεκα βήματα, σημείωσε το 2 – 0 για τον Φαλανιακό.

Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι «άγγιξαν» το γκολ και τη μείωση του σκορ με τη συμπλήρωση ενενήντα λεπτά αγώνα. Ο Στέφανος Παπαγιαννούλης απείλησε με σουτ από πλεονεκτική θέση για γκολ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παπαϊωάννου, με το 2 – 0 να είναι και το τελικό σκορ.

Από την άλλη, ο Φαλανιακός θα μπορούσε να είχε πετύχει και άλλα τέρματα, όμως οι δύο ευκαιρίες του Χρήστου Λυγούρα στο σημερινό ματς χάθηκαν κι έτσι οι γηπεδούχοι από το πρώτο μέρος με τα δύο τέρματα πήρε μία πολύ σημαντική νίκη ενόψει και της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Παπαϊωάννου, Πανταζής Ηλ. (81′ Στατήρης), Βαρσάμης, Κολοβός, Πανταζής Γ., Μπλέντι, Μαχαίρας, Ιωαννίδης, Λεσάι (84′ Πανταζής Θ.), Παπαγεωργίου (65′ Λυγούρας Β.), Αλεξανδρής (58′ Λυγούρας Χρ.).

Δήμητρα Γιάννουλης (Βασίλης Μπακογιάννης): Μαστοροδήμος, Ραπτόπουλος, Γκουντρουμπής (80′ Τσουμάνης), Εμμανουήλ, Πετράκης, Παπαγιαννούλης, Θώμος, Γκατζούλης (60′ Σουφχάρας), Μάτος, Κακαράντζας (46′ Τσαρούχας), Κατσαμάγκας.