Κρίθηκε στο γκολ!

Ο Δωτιέας Αγιάς δυσκολεύτηκε αρκετά στην έδρα της Αστραπής Νέας Πολιτείας, ωστόσο κατάφερε εν τέλει να πανηγυρίσει τη νίκη με 0 – 1.

Έτσι η ομάδα της Αγιάς εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την χθεσινή ισοπαλία του Αχιλλέα Φαρσάλων και μείωσε τη διαφορά στους έξι βαθμούς, όντας 2ος με 24 βαθμούς. Από την άλλη η Νέα Πολιτεία παρέμεινε στη τελευταία θέση με 5 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων δεν κατάφεραν να βρουν τον τρόπο για να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα και έτσι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, χωρίς να υπάρχει σκορ στην αναμέτρηση.

Στην «επανάληψη» όμως όλα άλλαξαν. Καθώς οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ένα γρήγορο γκολ. Στο 7ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ντέιβιντ Μπόντε στην επαναφορά, μετά από πλασέ του Στέλιου Παππά που είχε σταματήσει η μπάλα στο δοκάρι έκανε το 0 – 1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τέλος να σημειώσουμε πως οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται έντονα για τη φάση του 85ού λεπτού πάνω σε ανατροπή του Βασίλη Φούντα, οι οποίοι θεωρούν πως υπήρχε παράβαση και θα έπρεπε να δοθεί πέναλτι.

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Θοδωρής Στεργιάδης): Καλογιάννης, Γερακίνης, Αλεξανδρής (80′ Παυλόπουλος), Παπαμάνος, Χασιώτης, Ζαφειρούλης (60′ Γιαγιάκος), Μπατζέλας, Βενέτης, Καλτσάς, Κυριάκος, Φούντας.

Δωτιέας Αγιάς (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Φαρμάκας, Σούλι, Τσακάλι, Γούτος Ευάγγ., Φιλιππούλης (46′ Παππάς (55′ λ.τ. Ντελής)), Νάτσης, Ντακούλας, Μπόντε, Γούτος Ν., Χαλάτσης ,(60′ Χονδροδήμος) Τσατσαλίδης.