Κρίθηκε στο γκολ!

Σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι, ο Δαμασιακός κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη τη νίκη μέσα στην έδρα με 2 – 1 απέναντι στη Νεάπολη.

Ο Δαμασιακός έτσι συμμετέχει σε μία τριπλή ισοβαθμία στην 7η θέση της βαθμολογικής κατάταξη, έχοντας 27 βαθμούς όπως και ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας και οι Ολύμπικ/Νέες Καρυές. Από την άλλη η Νεάπολη έχει 24 βαθμούς και βρίσκεται στην 11η θέση.

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα πέτυχαν οι γηπεδούχοι καθώς πριν καν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου στο παιχνίδι κατάφεραν να προηγηθούν. Συγκεκριμένα στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Στέλιος Λέτσιος με σουτ μέσα από τη περιοχή «άνοιξε» το σκορ για τον Δαμασιακό.

Η Νεάπολη απάντησε στο 25′ με σπουδαία φάση. Ο Βαγγέλης Χαρούλης δύο φορές προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά και τις δύο φορές οι αντίπαλοι αμυντικοί κατάφεραν να διώξουν τη μπάλα και τον κίνδυνο πάνω στη γραμμή.

Ο Δαμασιακός παρουσιάστηκε πιο αποτελεσματικός και αυτό είχε ως συνέπεια στο 38′ να αποκτήσει προβάδισμα ασφαλείας, όταν ο Θοδωρής Τσιάλτας με πλασέ πέτυχε το 2 – 0. Το οποίο παρέμεινε μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν απόδοση και κατάφεραν να μπουν στο παιχνίδι ξανά στο 68′ χάρις σε όμορφο πλασέ του Βαγγέλη Χαρούλη ο οποίος μείωσε σε 2 – 1. Όμως δεν μπόρεσαν να πετύχουν κι άλλο γκολ και έτσι ο Δαμασιακός πήρε τη νίκη με 2 – 1.

Δαμασιακός (Κώστας Καζάκης): Μιγδάνης, Μπακαΐμης, Ντόκος, Οικονόμου, Λέτσιος Κ., Τσιάλτας, Τιούτιος, Καρατζιόλης (25′ λ.τ. Ραπτοτάσιος), Μόκας (80′ Βίδρας), Λούτσος, Λέτσιος Στ. (72′ Δούκας).

Νεάπολη: Μπακαρός, Μανδραβέλης, Ζάρρας, Κοσμάς, Καραθάνος, Μπουχλαριώτης (70′ Κυριακάκης), Μπέης, Χαρούλης, Μανώλης, Κατσαμάκας, Γαρυφαλλόπουλος.