Κρατάει τη πρόκριση στα χέρια της!

Παίζοντας εντυπωσιακό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, η ΑΕΛ πήρε σκορ πρόκρισης (1 – 2) απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα στο γήπεδο των «Ζωσιμάδων» κι έτσι βρίσκονται πολύ κοντά στη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Δύο γκολ από τον Γιάννη Μασούρα, με τους «βυσσινί» να παίρνουν το «διπλό» και η πορεία να θυμίζει το 2007…

Ο ΠΑΣ Γιάννινα υποδέχθηκε στο γήπεδο των «Ζωσιμάδων» την ΑΕΛ στον πρώτο αγώνα για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. Η ΑΕΛ κρατά τη πρόκριση στους «4» μετά και το σημερινό νικηφόρο αποτέλεσμα με 2 – 1 απέναντι στους «κυανόλευκους», καθώς όλα θα κριθούν στη ρεβάνς που θα διεξαχθεί στο AEL FC Arena.

Δοκάρι η ΑΕΛ, γκολ ο ΠΑΣ

Η αρχή στις ευκαιρίες έγινε με δοκάρι του Μιλοσάβλιεβιτς. Ο μέσος των «βυσσινί» μπήκε από τα δεξιά στην αντίπαλη περιοχή και σούταρε στο 5ο λεπτό του αγώνα, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι καθώς χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Περιστερίδη και πέρασε άουτ.

Η απάντηση από τον ΠΑΣ ήρθε με γκολ. Αρχικά, ο Κόντε πλάσαρε μετά από «σύγχυση» στην άμυνα της ΑΕΛ και αφού η μπάλα πέρασε τον Μπόζοβιτς, έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Βασίλης Ρέντζας.

Χορηγοί Μετάδοσης

Στη συνέχεια της φάσης, ο Πέδρο Κόντε με κοντινή κεφαλιά αφύλαχτος κι ενώ τον μάρκαρε ο Νίκος Γκόλιας, «άνοιξε» το σκορ στην αναμέτρηση, καθώς έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Μλάντεν Μπόζοβιτς.

Ανέβηκε η ΑΕΛ και σκόραρε ο Μασούρας!

Οι «βυσσινί» έπειτα από το τέρμα του Κόντε πήραν μέτρα στο γήπεδο και ενώ είχαν πολύ καλή απόδοση από το κέντρο και μπροστά, έφεραν το ματς στα ίσια με το γκολ του Γιάννη Μασούρα.

Ο Φερνάντο Γουάλας σέντραρε από τα αριστερά στο 28ο λεπτό και αφού οι αμυντικοί του ΠΑΣ δεν έδιωξαν από τη περιοχή τους, ο Γιάννης Μασούρας πήρε τη μπάλα και με πλασέ από κοντά κέρδισε τον Περιστερίδη γράφοντας το 1 – 1.

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους το παιχνίδι κυμάνθηκε στο χώρο του κέντρου και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με σκορ, 1 – 1.

Σκορ πρόκρισης από τον Μασούρα!

Στην επανάληψη του αγώνα και στο 53ο λεπτό η ΑΕΛ ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ από το γκολ του Κόντε και πάλι με σκόρερ τον Γιάννη Μασούρα.

Οι «βυσσινί» πέτυχαν το 1 – 2 οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους και απέκτησαν σκορ πρόκρισης απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Βασίλης Ρέντζας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Θωμάς Ναζλίδης που πήρε τη πρώτη κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Περιστερίδη, με τον πορτιέρο του ΠΑΣ έπειτα να βρίσκεται εκτός θέσης και τον Γιάννη Μασούρα από κοντά να μη δυσκολεύεται, στέλνοντας τη στα δίχτυα για το 1 – 2.

Η απάντηση από τον ΠΑΣ ήρθε εννέα λεπτά μετά την επίτευξη του δεύτερου τέρματος της ΑΕΛ. Ο Καρανίκας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Κόντε που τον μάρκαρε ο Νίκος Γκόλιας, κατάφερε να πάρει τη κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, όμως ο φορ των γηπεδούχων δεν βρήκε στόχο και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Μπόζοβιτς.

Πίεζε ο ΠΑΣ, κρατούσαν οι «βυσσινί»

Στη συνέχεια του αγώνα οι γηπεδούχοι πίεζαν καθώς βρισκόντουσαν πίσω στο σκορ, ενώ από τη πλευρά τους οι «βυσσινί» περίμεναν να τελειώσει το παιχνίδι και να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ.

Ο ΠΑΣ απείλησε εκ νέου την εστία της ΑΕΛ στο 80ο λεπτό. Ο Βιδάλ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και η μόνιμη απειλή των γηπεδούχων, ο Πέδρο Κόντε, πήρε τη κεφαλιά όμως έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Μλάντεν Μπόζοβιτς, με τους «βυσσινί» να κρατούν το υπέρ τους σκορ.

Ωστόσο, η πίεση έμεινε χωρίς γκολ για τον ΠΑΣ Γιάννινα με το 1 – 2 να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Κομίνη και την ΑΕΛ να πανηγυρίζει μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη που τη κρατά και κοντά στους «4» του θεσμού.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μιχαήλ, Κόντε, Μπουκουβάλας, Γιάκος, Γαρουφαλιάς (70′ Βιδάλ), Τζημόπουλος, Μανθάτης (77′ Μπετρά), Μπέριος, Χαλκιαδάκης, Καρανίκας.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Γουάλας, Γκόλιας, Ζίζιτς (74′ λ.τ. Γιοβάνοβιτς), Φατιόν, Λαγός, Μασούρας, Μιλοσάβλιεβιτς, Αγκάνοβιτς (72′ Χούμπτσεφ), Ναζλίδης (88′ Περόνε).