«Κυανόλευκο» το ντέρμπι της αγωνιστικής!

Σ΄ ένα αρκετά καλό παιχνίδι, παρουσία αρκετών φιλάθλων και από τις δύο ομάδες, ο ΠΟ Ελασσόνας επικράτησε με 1 – 0 στο ντέρμπι κορυφής της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας κόντρα στον Φαλανιακό.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ζήση Ζιάγκα έφτασε στους 52 βαθμούς αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στους 44, ενώ σε απόσταση αναπνοής με 51 βαθμούς, βρίσκεται το Μακρυχώρι που πέρασε νικηφόρα από την Αγιά επικρατώντας του τοπικού Δωτιέα με 1 – 0.

Η ομάδα της Ελασσόνας ήταν καλύτερη από τους φιλοξενούμενους καθ΄ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, είχε τρία δοκάρια και μάλιστα στα τελευταία 15′ λεπτά του παιχνιδιού δημιούργησε κλασσικές ευκαιρίες τις οποίες ωστόσο δεν τις αξιοποίησε.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Νταμπώσης στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης. Η κεφαλιά του Χάμου έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Μπαρλαγιάννη να μην μπορεί σχεδόν από τη γραμμή να τη σπρώξει στα δίχτυα με τη μπάλα εν τέλει να φτάνει στον επερχόμενο Νταμπώση που με δυνατό κοντινό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 0 του ΠΟΕ, που ήταν και το τελικό σκορ του ματς.

ΠΟΕ (Ζήζης Ζιάγκας): Γούπος, Λαγός, Νταμπώσης, Σουγλής, Περτζιόνι, Αθανασούλης, Χάμος, Πεπκολάι (81’ Πετάνι), Μπαρλαγιάννης (70’ Ζηρδέλης), Ματούλας, Καραγκούνης (75’ Λαζαρίδης).

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Παππάς (77’ Λυγούρας Χρ.), Πανταζής Ηλ. (87′ Καριώτης), Σούλι, Φλώρος, Αντωνόπουλος (60’ Φουσίκας), Πανταζής Γ., Μπλέντι, Κολοβός (54’ Λυγούρας Β.), Τσιάκος, Λεσάι.