Κωδικός αλληλοεξουδετέρωσης στη Φαλάνη!

Σμόλικας Φαλάνης και Δόξα Αργυροπουλίου προσέφεραν γκολ και θέαμα στο πλαίσιο της 27ης Αγωνιστικής της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας, αλλά με το τελικό 2 – 2 καμία τους δεν έμεινε ικανοποιημένη.

Μπορεί οι φίλαθλοι να χάρηκαν γκολ και… θέαμα στο γήπεδο της Φαλάνης, οι συμμετέχοντες όμως στον αγώνα σίγουρα δεν έμειναν ικανοποιημένοι από τον βαθμό της ισοπαλίας. Και αυτό διότι ο μεν ο Σμόλικας με τους 36 βαθμούς δεν… έχει αποφύγει και μαθηματικά τα πλέι-άουτ, ενώ δε η Δόξα Αργυροπουλίου με τους 39 βλέπει τη συμμετοχή της στα πλέι-οφ (εάν γίνουν εν τέλει) με το… κιάλι.

Στα του αγώνα, ο Αποστόλης Κούλπας ήταν εκείνος που άνοιξε στο σκορ στην αναμέτρηση για λογαριασμό των Αργυροπουλιτών με μία απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 17ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι όμως την είχαν την απάντηση έτοιμη. Στο 19′ μάλιστα ο Αργυροπουλίτης στη καταγωγή αλλά παίκτης του Σμόλικα, Βασίλης Σκούπρας εκτέλεσε φάουλ με τον Ανδρέα Τσιρβούλη να κατεβάζει τη μπάλα, να σουτάρει με τον Γιώργο Κακαβίτση να μπαίνει στη πορεία της μπάλας, αλλάζοντάς της κατεύθυνση και στέλνοντάς την στα δίχτυα του Μπαχτσιβάνου για το 1 – 1.

Στην επανάληψη οι «κιτρινόμαυροι» πήραν και πάλι προβάδισμα στο σκορ. «Δράστης» ο «συνήθης ύποπτος», Αλέξης Τσούτσας που με πλασέ στη κίνηση υποχρέωσε τον Πέτρο Καραναστάση να μαζέψει τη μπάλα από το βάθος της εστίας του για δεύτερη φορά στο παιχνίδι.

Τον επίλογο του 2 – 2 «έγραψε» στο 72ο λεπτό ο Ανδρέας Τσιρβούλης με πλασέ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βασίλη Σκούπρα.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι στο 87ο λεπτό έμειναν και με ποδοσφαιριστή λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο, λόγω απευθείας κόκκινης του Γιώργο Χατζή, χωρίς όμως το αριθμητικό μειονέκτημα της Δόξας να επηρεάζει το τελικό 2 – 2 στον εναπομείναντα χρόνο.

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Μανακούσιος, Δολιάνης, Κολοβός Κ. (86′ Τανάγιας Γ.), Πρίφτης, Κολοβός Χρ., Κόκρας (75′ Μητρακούλης), Σκούπρας, Κακαβίτσης, Τσιρβούλης, Παπαδάμος (60′ Τανάγιας Χρ.).

Δόξα Αργυροπουλίου (Νίκος Παπανικολάου): Μπαχτσιβάνος Αστ., Μπαχτσιβάνος Αστ., Καρράς, Κούλπας, Χατζής, Μάρκου, Ριζούλης (75′ Σιαμαντούρας), Ζάχος (80′ Βογιατζής), Μπουζούκας (70′ Χαρισούλης), Τσούτσας, Τσιάγκος.