Κόκκορας είναι ότι θέλει κάνει…

Μια εξαιρετική νίκη και κόντρα στην ροή του αγώνα πέτυχε η Δόξα Αργυροπουλίου, επικρατώντας της Αμυγδαλέας με 3 – 1 στην Αμυγδαλέα, χάρη στον Δημήτρη Κόκκορα που ήρθε από τον πάγκο στο 59ο λεπτό και κατάφερε μέσα σε μισή ώρα να κάνει ότι θέλει στον αγωνιστικό χώρο.

ΚΑΡΒΟΥΝΗΣ - ΚΑΡΑΣ

Στο πρώτο μέρος οι δύο τερματαφύλακες Κωνσταντίνου και Μπαχτσιβάνος δεν χρειάστηκαν να επέμβουν αρκετές φορές. Όποτε όμως χρειάστηκε ήταν εκεί.

ΧΑΤΖΗΣ - ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΙΔΗΣ

Στο 22ο λεπτό ο Γιάννης Αντωνόπουλος ήταν εκείνος που πήρε την ευθύνη της εκτέλεσης μιας «στημένης» μπάλας. Σημάδεψε τον Μίμη Κουρούκα που πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την όμως για να μπλοκάρει ο Στέλιος Μπαχτσιβάνος. Ανεπιτυχή κατάληξη είχε και η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φάνη Πρίφτη τέσσερα λεπτά αργότερα (26′). Ο αμυντικός του Αετού εκτέλεσε από πλεονεκτική θέση ένα φάουλ, στέλνοντας την μπάλα όμως λίγο άουτ.

ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ - ΤΣΟΥΤΣΑΣ

Στην επανάληψη ο Αετός Αμυγδαλέας ανέβασε στροφές, δίχως όμως να καταφέρει να πάρει και το παιχνίδι. Μιας και το έχασε στις αντεπιθέσεις και χάρη στην «χρυσή» αλλαγή του Νίκου Παπανικολάου που άκουγε στο όνομα Δημήτρης Κόκκορας. Ο Κόκκορας μπήκε στο 59′ και μέσα σε μισή ώρα αγώνα κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα αλλά και να μοιράσει ένα ακόμη.

dsc_0305

Στο 61′ αρχικά ο Αλέκος Ριζούλης έβγαλε τον Δημήτρη Κόκκορα απέναντι από τον Κωνσταντίνου, ο οποίος δεν μπόρεσε να σταματήσει τον χαρισματικό επιθετικό, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα της Δόξας, με τον Αετό όμως να έχει γρήγορη την απάντησή του σε αυτό το τέρμα.

dsc_0262

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γιάννης Αντωνόπουλος εκτέλεσε φάουλ με τον Αποστόλη Πολύζο να κερδίζει τους πάντες στον αέρα μεταξύ αυτών και τον Στέλιο Μπαχτσιβάνο, φέρνοντας το παιχνίδι και πάλι από την αρχή.

Δίχτυα όμως βρήκε και πάλι ο Δημήτρης Κόκκορας. Στο 74′ μετά από φάουλ του Γιάννη Σχοινά, ο Δημήτρης Κόκκορας με κεφαλιά έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Αργυροπουλίου, για να ολοκληρώσει τον προσωπικό του θριάμβου με ασσίστ στο 85′.

ΛΟΥΚΑΝΙΚΑΣ - ΧΑΤΖΗΣ

Ο Γιάννης Σχοινάς έπαιξε κάθετα στον Δημήτρη Κόκκορα και αυτός με την σειρά του μοίρασε έτοιμο γκολ στον Αλέξη Τσούτσα που ανάγκασε τον Αντώνη Κωνσταντίνου να μαζέψει την μπάλα από το βάθος της εστίας του για τρίτη φορά σε ένα ημίχρονο.

ΑΕΤΟΣ ΑΜΥΓΔΑΛΕΑΣ 2016 - 17 ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Αετός Αμυγδαλέας (Γιώργος Λιάπης): Κωνσταντίνου, Χατζηιωαννίδης, Κορλός, Πολύζος, Πρίφτης, Λουκανίκας, Δημητρέλης (61′ Παπακωστούλης), Υφαντής, Κουρούκας, Καρβούνης (70′ Ανδριανόπουλος), Αντωνόπουλος.

ΔΟΞΑ ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΙΟΥ 2016 - 17 ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Δόξα Αργυροπουλίου (Νίκος Παπανικολάου): Μπαχτσιβάνος Στ., Μπαχτσιβάνος Αστ., Καράς, Μάρκου, Χαρισούλης, Χατζής, Σχοινάς, Σιαμαντούρας (59′ Κόκκορας), Τσούτσας Αλ., Ριζούλης (90′ Γκουρτζούμης), Ζάχος (90+1′ Τσίτσιας).