«Κόλλησε» ο Ηρακλής!

Μακριά από τη νίκη έμεινε ο Ηρακλής Λάρισας στην 21η αγωνιστική της Α’1 ΕΠΣ Λάρισας, αφού αναδείχθηκε ισόπαλος (1 – 1) εντός έδρας με το Ελευθεραί.

Ωστόσο δεν… «πλήρωσε» την βαθμολογική του αυτή απώλεια, καθώς και ο 2ος Κίσσαβος Συκουρίου έμεινε στην ισοπαλία με τον ΠΑΟΛ Αβέρωφ. Έτσι παραμένει στη 1η θέση με 54 βαθμούς, ενώ το Ελευθεραί κατέχει την 3η θέση με 37 βαθμούς.

Κι όμως η αρχή του παιχνιδιού ήταν εξαιρετική για τον Ηρακλή Λάρισας. Καθώς κατάφερε από πολύ νωρίς να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μπάμης με κεφαλιά από κόρνερ του Ζαφειρίου έκανε το 1 – 0.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και «άγγιξαν» την ισοφάριση στο 25′, όταν ο Γιώργος Τσάμης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, ο Δημήτρης Μαγαζιώτης απέκρουσε και με τη βοήθεια του δοκαριού απομάκρυνε τον κίνδυνο κρατώντας ανέπαφη προς το παρόν την εστία του.

Και γράφουμε προς το παρόν, διότι στη τελευταία κυριολεκτικά φάση του πρώτου μέρους, ο Λιανός έκανε πέναλτι στον Άγγελο Ευστρατίου, το οποίο καταλόγισε ο διαιτητής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιάννης Μαυρουδής, ο οποίος ήταν εύστοχος και ισοφάρισε σε 1 – 1.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, ο Ηρακλής Λάρισας έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει και πάλι το προβάδισμα. Στο 77′ ο Μολάς έκανε το σουτ, όμως είδε τη προσπάθειά του να καταλήγει στο δοκάρι! Στη συνέχεια του αγώνα τίποτα δεν άλλαξε, με τελικό σκορ το 1 – 1.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι έχουν έντονα παράπονα από τον κ. Γιάννη Ντελέζο για τον μη καταλογισμό πέναλτι στο 35ο λεπτό υπέρ του Γιώργο Μέκρα, παράβαση στην οποία υπέπεσε ο κεντρικός αμυντικός του Ηρακλή Λάρισας, Δημήτρης Καλπίας.

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Μαγαζιώτης, Πατσής, Φορτομάρης (30′ λ.τ. Λιάνος), Ψωμολιάς, Καλπίας, Μπάμης, Σουλτούκης (4′ Σπανός), Μπάρδας (65′ Μολάς), Γκιουρσάνης, Ζαφειρίου, Αποστόλου.

Α.Ο. Ελευθερών (Βαγγέλης Κώτσιος): Αναστασίου, Μέκρας Γ., Μέκρας Χρ., Ευστρατίου, Νταμπώσης, Ντελόπουλος (70′ λ.τ. Καρβούνης), Τσιάμης Β., Τσιάμης Γ., Παυλόπουλος (85′ Μαυρουδής Αντ.), Μαυρουδής Ι., Μπαλατσός (60′ Γκαραβέλης).