«Κόλλησε» στην Ελευσίνα η Λαμία

Δε κατάφερε να επιστρέψει στη κορυφή η Λαμία, που πέταξε δύο βαθμούς στην Ελευσίνα. Απόδραση για τον ΑΟΧ, ανάσα για τον Αιγινιακό.

Ελευσίνα – Λαμία 0-0

Την ευκαιρία να επιστρέψει μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, σπατάλησε στην Ελευσίνα η ομάδα της Λαμίας, αφού έμεινε στο 0-0 με τον Πανελευσινιακό και πέταξε δύο βαθμούς, σε μία απώλεια που δεν ήταν στο… πρόγραμμα.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τη Λαμία, αφού μπήκαν πολύ δυνατά, με σκοπό να πιέσουν και όχι να περιμένουν να χτυήσουν στην αντεπίθεση.Οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ, από την άλλη, δε βρέθηκαν σε καλή ημέρα και δε μπορούσαν να δημιουργήσουν και να πάρουν τα ηνία του αγώνα.

Στην επανάληψη, όταν η Λαμία έδειξε να… ξυπνάει, ήταν αργά, καθώς ο Παναλευσινιακός έχοντας πάρει αρκετή αυτοπεποίθηση, κατάφερε να διαχειριστεί σωστά το ματς, να κρατήσει το μηδέν στην άμυνά του και να πάρει έτσι ένα πολύτιμο βαθμό, κόντρα σε μία από τις καλύτερες, αν όχι τη καλύτερη, ομάδα του πρωταθλήματος.

Αχαρναϊκός – ΑΟΧ 1-2

Με τεράστιο διπλό απέδρασε από τη Αθήνα ο ΑΟΧ, που επικράτησε στο Μενίδι του Αχαρναϊκού με 1-2 και μάλιστα με ανατροπή, αφού οι Κρητικοί είχαν μείνει πίσω στο σκορ.

Ο Λάσκαρης ανέτρεψε στο 41’ τον Τσεμπερίδη εντός περιοχής, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ένα λεπτό αργότερα, ο Μαρσελίνιο ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, είχαν απάντηση, αφού ισοφάρισαν στην εκπνοή του πρώτου μέρους με τον Σταματή και στην επανάληψη ολοκλήρωσαν την ανατροπή, με δράστη τον Δαμιανάκη.

Έτσι, τα Χανιά έκλεισαν ένα αρνητικό σερί τριών αγωνιστικών με ισάριθμες ήττες και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα

Πηγή: gazzeta.gr