Λάτσιο – Τορίνο 1-3

Η Τορίνο έφυγε με μεγάλη νίκη με 3-1 από την Ρώμη επί της Λάτσιο, που έπαιζε με δέκα παίκτες από το 45’ (κόκκινη ο Ιμόμπιλε).

Η Λάτσιο έχασε την ευκαιρία να πιάσει την Ρόμα στην τέταρτη θέση, καθώς βρέθηκε να παίζει με δέκα παίκτες με ανόητη κόκκινη του Ιμόμπιλε στο τέλος του πρώτου μέρους και ηττήθηκε με 3-1 από την Τορίνο, που την κέρδισε για πρώτη φορά στο Olimpico από το Νοέμβριο του 1993 και δεν χάνει επαφή με τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Το ματς ήταν ανοιχτό από το ξεκίνημα, με τον Μπελότι να έχει δοκάρι στο 5’ για τους φιλοξενούμενους και τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ρυθμό όσο περνούσε η ώρα. Και στο τέλος του πρώτου μέρους έγιναν όλα. Ο Ιμόμπιλε ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Φαλκέ και εκνευρισμένος που δεν δόθηκε έπεσε στην παγίδα του Μπουρδίσο, έκανε κίνηση να τον χτυπήσει και αποβλήθηκε με τη χρήση του VAR, τη στιγμή που ανάμεσα στις δύο φάσεις ο Μιλίνκοβιτς_Σάβιτς είχε δοκάρι για την Λάτσιο!

Το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο και παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη, εκείνοι που βρήκαν τα γκολ ήταν οι φιλοξενούμενοι. Αρχικά στο 54’ ο Μπερενγκέρ έκανε την κούρσα από αριστερά, είδε την μπάλα να του στρώνεται έπειτα από κόντρα του Μπάστος και τελείωσε τη φάση για το 0-1. Οι παίκτες του Ιντσάγκι δεν είχαν ψυχολογία και στο 64’ ο Ρινκόν με υπέροχο τελείωμα έκανε το 0-2. Στο 69’ ο Λουίς Αλμπέρτο έβαλε ξανά την Λάτσιο στο παιχνίδι, αλλά τα πάντα τελείωσαν στο 73’ με σουτάρα του Εντέρα για το 1-3.

Πηγή: gazzeta.gr