Λίγο έλειψε για να (Χ)άσουν…

Από το 17ο λεπτό χάρη στο γκολ του Αποστόλη Ταρταμπούκα και μέχρι το 90′ τα Βούναινα έχαναν εκτός έδρας από τη Νέα Πολιτεία, ωστόσο στις καθυστερήσεις του ματς ο Αλέξης Τζατζάκης κατάφερε να δώσει τον βαθμό της ισοπαλίας στους «βυσσινί», όπου κι «έκλεισε» ο α΄γύρος του πρωταθλήματος της Α΄1 ΕΠΣΛ…

Νέα Πολιτεία και Βούναινα αναμετρήθηκαν στο γήπεδο της Αστραπής στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής και οι φιλοξενούμενοι με γκολ στο φινάλε έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στους «πορτοκαλί».

Έτσι, οι «βυσσινί» του Βασίλη Ταχτιντή έφθασαν τους τριάντα ένα πόντους κι ενώ βρίσκονται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, με την Αμπελιά όπου μετρά παιχνίδι λιγότερο αυτό απέναντι στην Ανάβρα και είναι πιθανό να προσπεράσει τα Βούναινα στη βαθμολογία.

Αντίθετα, το συγκρότημα του Κώστα Τσότσου που έφθασε κοντά σε μία σπουδαία νίκη, αφού μέχρι το 89ο λεπτό κρατούσε στα χέρια του τους τρεις βαθμούς, με τον βαθμό της ισοπαλίας έφθασε τους δέκα οκτώ πόντους και η ομάδα συνεχίζει στην ενδέκατη θέση.

Στο 17ο λεπτό του αγώνα ο Αποστόλης Ταρταμπούκας σημείωσε το 1 – 0 για την Αστραπή, αφού ο υψηλόσωμος επιθετικός κατάφερε να κερδίσει τον Χρήστο Χαβίλα και να βάλει μπροστά τους γηπεδούχους στο σκορ.

Όσο το παιχνίδι πήγαινε προς το τέλος, οι φιλοξενούμενοι πίεζαν για την ισοφάριση του σκορ και το 1 – 1, ενώ οι γηπεδούχοι από τη πλευρά τους κρατούσαν το μηδέν στην άμυνα τους, μέχρι και το 90′.

Και αυτό διότι, ο Αλέξης Τζατζάκης βρήκε τον τρόπο προς τα δίχτυα στο φινάλε του αγώνα και χάρη στο δικό του τέρμα τα Βούναινα έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας από το παιχνίδι κόντρα στην Αστραπή Νέας Πολιτείας.

Πάντως, οι γηπεδούχοι στην επανάληψη είχαν μία σημαντική στιγμή στο 65ο λεπτό με τον Πράπα να σημαδεύει το κάθετο δοκάρι της εστίας του Χρήστου Χαβίλα…

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Κώστας Τσότσος): Σκάρλος, Σπύρου, Χλωρός, Κατσιάνος, Ζήσης, Καφές, Φακίτσας (64′ Σιώκας), Πράπας, Καλτσάς (70′ Σκόμπας), Γερακίνης, Ταρταμπούκας.

Α.Ε. Βουναίνων (Βασίλης Ταχτιντής): Χαβίλας, Βλησαρούλης (56′ Ραπτόπουλος), Κυπαρίσσης (50′ Μερτζανίδης Φ.), Χατζηλιάδης, Νεστορίδης, Μούμος (70′ Γκατζούλης), Μερτζανίδης Ηλ., Κορδέλας, Τζατζάκης, Βράκας, Ρουμελιώτης (63′ Κατσιώτης).