«Λευκή» ισοπαλία στα Φάρσαλα

Ισόπαλο δίχως τέρματα ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του Αχιλλέα Φαρσάλων κόντρα στον Οπούντιο Μαρτίνου το οποίο διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο των Φαρσάλων στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του τετάρτου ομίλου της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας.

Έτσι η ομάδα του Αχιλλέα έφτασε τους 10 βαθμούς και βρίσκεται στην 11η θέση της βαθμολογίας.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Αχιλλέα να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και μόλις στο 5′ έχασε την πρώτη του ευκαιρία όταν η εκτέλεση φάουλ του Νεμπεγλέρα λίγο έξω από την περιοχή πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Βούλγαρης έκανε την πάσα ο Χατζής τσίμπησε την μπάλα όμως αυτή κατέληξε λίγο άουτ. Ενώ στο 20′ ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά ο Κούλπας έπιασε την κεφαλιά με τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων να διώχνουν πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή του τέρματος.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 25′ όταν το σουτ του Τσόφλιου μέσα από την μεγάλη περιοχή σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Χάμου. Ο Αχιλλέας συνέχισε να έχει την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 28′ ο Συράκος γύρισε την μπάλα προς την εστία από πλάγια θέση ο Χατζής έκανε την προβολή με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παπαδήμου.

Τρία λεπτά αργότερα χάθηκε σπουδαία διπλή ευκαιρία για την ομάδα μας όταν αρχικά ο Χατζής έκανε την σέντρα ο Βούλγαρης σούταρε στην κίνηση με τον Παπαδήμο να διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ. Ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε το κόρνερ ο Κούλπας πήδηξε και πάλι πιο ψηλά από όλους όμως είδε τους αντιπάλους να διώχνουν εκ νέου πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή.

Η τελευταία καλή στιγμή για την ομάδα μας στο πρώτο μέρος καταγράφηκε στο 40′ όταν ο Βούλγαρης έκανε την σέντρα ο Χατζής έπιασε κεφαλιά στην κίνηση με την μπάλα να περνάει μόλις πάνω από τα δοκάρια. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν τελευταίοι στο πρώτο ημίχρονο όταν στο 43′ ο Νούλας εκτέλεσε το φάουλ η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά το σουτ του Τσόφλιου είχε την ίδια κατάληξη.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του κ. Παραφέστα πίεσαν ώστε να πετύχουν το πολυπόθητο τέρμα και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν χώρους στην κόντρα επίθεση όμως οι προσπάθειες των Ντούνη και Τομόρι δεν βρήκαν στόχο. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του δεύτερου μέρους ανήκε στους Μυρμιδόνες καθώς στο 70′ ο Νεμπεγλέρας έκανε όμορφη κάθετη πάσα στον Συράκο αυτός βρέθηκε απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα όμως το πλασέ του έδιωξε σε κόρνερ ο Παπαδήμος. Πέντε λεπτά αργότερα ο Βούλγαρης ελίχθηκε όμορφα έξω από την περιοχή έκανε το σουτ όμως ο Παπαδήμος μπλόκαρε σταθερά.

Η τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης ανήκε στον Αχιλλέα και καταγράφηκε στο 85′ όταν ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά ο Μίχος έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής όμως η μπάλα κατέληξε άουτ και έτσι παρέμεινε το 0 – 0.

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Χαμός, Οικονόμου, Κούλπας, Καραμπούζης, Αναγνώστης, (56′ Τλούπας), Νεμπεγλέρας, Μίχος, Χατζής (59′ Μάρκου), Συράκος, Καραγιάννης, Βούλγαρης.

Οπούντιος Μαρτίνου (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Παπαδήμος, Αγγελόπουλος, Νικολόπουλος, Σίδερης, Ξεζόνωτος, Παπανικολάου, Χρυσαφόπουλος, Νούλας, Τσόφλιος, Τομόρι, Ντούνης.