«Λευκή» ισοπαλία στη Δράμα για Απόλλωνα (Vid)

Ισόπαλο δίχως τέρματα (0 – 0) ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της Δόξας Δράμας με τον Απόλλωνα Λάρισας, ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2.

Από έναν πόντο έβαλαν στο σακούλι τους Δόξα Δράμας και Απόλλων Λάρισας. Σ΄ ότι έχει να κάνει με το παιχνίδι η ομάδα του Άριαν Μπελά ήταν αυτή, η οποία μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά του αγώνα και μόλις στο 3′ άγγιξε σε δύο περιπτώσεις το γκολ.

Αρχικά με την σέντρα – σουτ του Τασιούλη να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Μένκα και στην συνέχεια της φάσης το σουτ του Λίταινα να αποκρούεται από τον τερματοφύλακα των Δραμινών. Από το σημείο εκείνο και μετά το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να φτάσουν στο γκολ που θα τις έβαζε μπροστά στο σκορ.

Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί σε δύο περιπτώσεις για την Δόξα. Στο 18′ η κεφαλιά του Κουκόλη αποκρούστηκε εύκολα από τον Γκέκα, ενώ στο 34′ η κεφαλιά του Κρητικού αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον τερματοφύλακα των Θεσσαλών, με το 0 – 0 να παραμένει ως έχει μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο 47′ είχαν την πρώτη καλή στιγμή του β’ μέρους, με το σουτ του Ιωαννίδη να αποκρούεται από τον Γκέκα.

Στο 60′ η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη είχε μία ακόμα καλή στιγμή για το 1 – 0, το σουτ όμως του Χάμοντ δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε. Η απάντηση από το συγκρότημα της Λάρισας ήρθε στο 67′, με την κεφαλιά του Σκούπρα να σκάει στο έδαφος και να καταλήγει άουτ από το τέρμα του Μένκα. Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάτι που είχε σαν συνέπεια να μην υπάρξουν αξιόλογες φάσεις, με αποτέλεσμα το στείρο 0 – 0 να παραμείνει ως έχει μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Δόξα Δράμας (Κώστας Ανυφαντάκης): Μένκα, Σιώπης, Κουκόλης, Καψάλης, Παπαργυρίου, Πλέγας, Πινδώνης, Χάμοντ, Κρητικός (68′ Αποστολίδης, 77′ Αναστασίου), Κόντος (73′ Ρόβας), Ιωαννίδης.

Απόλλων Λάρισας (Αριάν Μπελάι): Γκέκας, Σκούπρα, Σουλιώτης, Κωστούλας, Κουρτεσιώτης, Χατζής, Ναζίμ (74′ Μπρέμπος), Λίταινας (88′ Σιφναίος), Τασιούλης (51′ Νύκταρης), Γκουστάβο, Μπαστακός.