Λιτός, απλός και αποτελεσματικός!

Με το αγχωτικό 1 – 0 ο Ατρόμητος Αγίων Αναργύρων κατάφερε να πάρει την νίκη απέναντι στην αξιόμαχη φέτος ομάδα της Συκέας.

Η Συκέα παρουσιάστηκε καλύτερα από τους γηπεδούχους στο γήπεδο και άξιζε το κάτι παραπάνω από την σημερινή ήττα με τους γηπεδούχους να παίρνουν άλλο ένα τρίποντο και να συνεχίζουν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα μετά και την σημερινή νίκη της ομάδας. Σίγουρα την σημερινή εμφάνιση επηρέασε ο αιφνίδιος τραυματισμός του Θωμά Κουσιά για τους γηπεδούχους στο 8ο λεπτό με τον ποδοσφαιριστή να έχει ολική ρήξη έσω πλαγίων συνδέσμων και εμπρόθιο χιαστό. Εμείς από την πλευρά μας ευχόμαστε στον ποδοσφαιριστή καλή ανάρρωση και γρήγορη επιστροφή στα γήπεδα.

Στο 75ο λεπτό ο Παλάσκας έκανε την σέντρα για την Συκέα με τον Λέτσιο να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά δίπλα από το «Γ» του Παυλόπουλου.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Τάχατος τροφοδότησε τον Λέτσιο με τον τελευταίο να πλασάρει τον Παυλόπουλο και να αποκρούει ενστικτωδώς την μπάλα με τον Καρέλα να παίρνει το «ριμπάουντ» και να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αφού το σουτ του ήταν αδύναμο.

Και όπως λέει ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου, πως αν δεν μετατρέψεις τις ευκαιρίες σου σε γκολ, η μπάλα σε τιμωρεί και αυτό συνέβη για την ομάδα της Συκέας, αφού στο 78ο λεπτό οι γηπεδούχοι μετά από οργανωμένη επίθεση, ο Βενέτης έστρωσε την μπάλα στον Βασίλη Φούντα με τον τελευταίο από κοντά να διαμορφώνει το τελικό 1 – 0 για την ομάδα του.

Να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για την φάση του 20ου λεπτού για το χέρι με την κ. Τσιοφλίκη να έχει άλλη άποψη για την φάση δίνοντας συνέχεια στο παιχνίδι.

Ατρόμητος Αγίων Αναργύρων (Θοδωρής Σκύφτας): Παυλόπουλος, Χατζηλιάδης, Πλιάγκας, Ηλιάζι, Μπαζιάνας (70′ Παναγιώτου), Τσινούδης, Φούντας Β. (86′ Αντωνόπουλος), Βενέτης, Κουσιάς (8′ λ.τ. Ευαγγέλου), Σαλγκάμης, Αμαρλαργιώτης.

Α.Ο. Συκέας (Δημήτρης Στάθης): Ξεσφίγγης, Ντόκος, Παλάσκας, Βασιλόπουλος, Λάζος, Ζιώζιας, Τάχατος, Παληγιάννης, Λιούρας (65′ Χασιώτης), Καρέλας, Λέτσιος.