Λυγούρας & Αλατάς για τα δύσκολα

Νίκη που τον έβγαλε από την δύσκολη και… «πονηρή» ζώνη των πλέι-άουτ, πέτυχε ο Φαλανιακός, κερδίζοντας με 2 – 0 τη Δήμητρα Γιάννουλης στο πλαίσιο της 25ης Αγωνιστικής της Α΄ΕΠΣ Λάρισας. Σκόρερ της νίκης του Φαλανιακού οι Χρήστος Λυγούρας και Γιάννης Αλατάς στο φινάλε της αναμέτρησης.

Μακριά από την 12η θέση που οδηγεί στα πλέι-άουτ και την Αναγέννηση Καλοχωρίου κατά 4 βαθμούς ξέφυγε ο Φαλανιακός με αυτήν του νίκη, αισθάνοντας πλέον μεγαλύτερη σιγουριά ενόψει και της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος. Στον αντίποδα, η Δήμητρα Γιάννουλης υποβιβάσθηκε στην 4η θέση της κατηγορίας μένοντας στους 29 βαθμούς και βλέποντας τον Οικονόμο και τον Δωτιέα να ξεφεύγουν κατά έναν βαθμό, μετά και την μεταξύ τους ισοπαλία (1 – 1) στην Αγιά.

Στο πρώτο μέρος η Δήμητρα Γιάννουλης είχε την ευκαιρία να προηγηθεί στο παιχνίδι, όμως το σουτ του Τάσου Χατζηγρηγορίου στο 25ο λεπτό, έστειλε τη μπάλα να βρει στο δοκάρι της εστίας του Παπαϊωάννου, με το 0 – 0 να είναι και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και στο 74′, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το τέρμα που τους έδωσε το προβάδισμα. Η σέντρα του Δημήτρη Αλεξανδρή ήταν… «βούτυρο στο ψωμί» για τον Χρήστο Λυγούρα που με κεφαλιά κέρδισε τον Κυρανούδη και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του Φαλανιακού, σε ένα κομβικό σημείο της αναμέτρησης.

Στα «καπάκια» η Δήμητρα Γιάννουλης έφτασε κοντά στην ισοφάριση με πρωταγωνιστή πάλι τον Τάσο Χατζηγρηγορίου. Ο υψηλόσωμος φορ της Δήμητρας βγήκε σε θέση τετ – α – τετ απέναντι από τον Παπαϊωάννου τον οποίο και πλάσαρε σωστά, βλέποντας όμως αμυντικό των γηπεδούχων να απομακρύνει τη μπάλα πάνω στη γραμμή και προτού αυτήν την περάσει για το 1 – 1.

Τέλος στο άγχος των γηπεδούχων για νίκη έβαλε ο Γιάννης Αλατάς που με ένα σουτ στη κίνηση από σέντρα του Νίκου Βαρσάμη από τα δεξιά στο 82ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό 2 – 0 υπέρ του Φαλανιακού.

Φαλανιακός (Γιάννης Μιχαλές): Παπαϊωάννου, Μαχαίρας, Βαρσάμης, Κολοβός, Φατούρας, Πανταζής (65′ Αλατάς Ι.), Μπλέντι (85′ Αλατάς Δ.), Λιλολάρι, Κλούρας, Αλεξανδρής (80′ Παπαγεωργίου), Λυγούρας Χρ.

Δήμητρα Γιάννουλης (Βασίλης Μπακογιάννης): Κυρανούδης, Μπάμπαλης, Καραγιώργος (81′ Αετόπουλος), Ντούφας, Εμμανουήλ, Θώμος, Αμπατζίδης, Μανάκας, Χατζηγρηγορίου (67′ Ντάλλας), Γκατζούλης, Μπαρούτας (65′ Μπελάγιας).