Λυτρώθηκε στο τέλος και πάτησε κορυφή!

Την ισοπαλία των Βουναίνων εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το Αβέρωφ, όπου κέρδισε με ανατροπή του σκορ τη Νεάπολη στη 13η στροφή του πρωταθλήματος και «έπιασε» την Αμπελιά στη πρώτη θέση της βαθμολογίας, περιμένοντας όμως και το ματς αυτής με τον Πύρρο που αναβλήθηκε.

Τους είκοσι επτά πόντους έφθασε το σύνολο του Δημήτρη Κουκουλιάφκα με τον Γιώργο Ελευθέρογλου να σκοράρει και πάλι δύο φορές και να δίνει στην ομάδα του τρεις βαθμούς της νίκης. Στον αντίποδα, η Νεάπολη αν και προηγήθηκε στο παιχνίδι δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ και έμεινε στη προτελευταία θέση της βαθμολογίας έχοντας οκτώ βαθμούς.

Στο 28ο λεπτό το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Νεάπολης, Χρήστος Δαλαμπύρας, «άνοιξε» το σκορ στο παιχνίδι με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή μετά από κάθετη πάσα του Μπούνα, ενώ στο 40′ ο Γιώργος Ελευθέρογλου έφερε το ματς στα ίσια και πέτυχε το 1 – 1 με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με αυτό να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη του αγώνα τώρα και στα τελευταία λεπτά, το Αβέρωφ ήταν πιο ψύχραιμο και πέτυχε δύο γκολ. Αρχικά, στο 89′ ο Γιώργος Ελευθέρογλου σημείωσε το 2 – 1 με σουτ και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Στεργίου «κλείδωσε» την υπόθεση νίκη, καθώς πέτυχε το 3 – 1 με ψύχραιμο πλασέ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Δημήτρης Κουκουλιάφκας): Κατοντικίδης, Πατρίκης, Κοτρώτσιος Αθ., Κοτρώτσιος Χρ., Κουσιάς (70′ Γκουτσιούδης), Λιλολάρι, Μπαρούτας, Ντέκας (90′ Στεργιούλας), Ελευθέρογλου, Γραμμένος (75′ Στεργίου), Μπαστούνης (65′ Σγουραλής).

Νεάπολη Λάρισας: Παπαναστασίου, Μανδραβέλης, Μέκρας Γ., Δεσπόπουλος (77′ Μέκρας Χρ.), Μπαλαούρας, Μπουχλαριώτης, Μπάρδας, Μπούνα, Μανώλης, Δαλαμπύρας (70′ Συγκούνας), Γαρυφαλλόπουλος.