«Λύγισε» στην επανάληψη…

Τη πρώτη ήττα στο AEL FC Arena και στο νέο έτος του 2018 υπέστη η ΑΕΛ σήμερα το απόγευμα από τον Ολυμπιακό με σκορ 3 – 0, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο. Κατάμεστο το γήπεδο από τους Λαρισαίους φιλάθλους!

Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League η ΑΕΛ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό σε ένα κατάμεστο AEL FC Arena, με τους φιλάθλους των «βυσσινί» να δίνουν δυνατό παρών σε ένα από τα πιο κρίσιμα παιχνίδια αυτής της αγωνιστικής.

Πίεση του Ολυμπιακού κοντά στο γκολ η ΑΕΛ

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά, με τον Ολυμπιακό να πιέζει από την αρχή δείχνοντας τις διαθέσεις του για το θετικό αποτέλεσμα. Όμως εκεί, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν μία πολύ καλή ΑΕΛ, όπου στεκόταν άριστα και με το παραπάνω απέναντι στον Ολυμπιακό.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πίεζαν και η ΑΕΛ είχε τη πρώτη ουσιαστική φάση στο παιχνίδι στο 27ο λεπτό. Συγκεκριμένα, ο Θωμάς Ναζλίδης τροφοδότησε με κάθετη πάσα τον Γιάννη Μασούρα που πήρε την ευκαιρία από τον Ηλία Φυντάνη, εκείνος πλάσαρε κι ενώ η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά χτυπώντας στα πόδια του Προτό, εκείνη πήγαινε προς τα δίχτυα του Ολυμπιακού για το 1 – 0, όμως τη τελευταία στιγμή ο Προτό έβγαλε με υπερένταση σε κόρνερ.

Μοναδική χαμένη ευκαιρία για τους «βυσσινί», με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν με σκληρά φάουλ στο χώρο του κέντρου και τον κ. Διαμαντόπουλο να δίνει σφυρίγματα υπέρ της ΑΕΛ, δίχως όμως να τιμωρεί τους παίκτες του Ολυμπιακού με κάρτες και κατά κύριο λόγο τον Ρομαό. Αντίθετα, στο 11ο λεπτό ο Νίκος Γκόλιας αντίκρισε τη πρώτη κάρτα στο παιχνίδι για μαρκάρισμα πάνω στον Κώστα Φορτούνη.

Συνεχής πίεση… κρατούσε η ΑΕΛ!

Οι «ερυθρόλευκοι» πίεζαν μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους «βυσσινί» να κρατούν καλά αμυντικά, με τον Ζίζιτς να αποτελεί τον ηγέτη της αμυντικής γραμμής και να δηλώνει παρών όποτε επιτίθεται η ομάδα του Πειραιά.

Το ημίχρονο λοιπόν βρήκε τις δύο ομάδες χωρίς σκορ, με τον Ολυμπιακό να έχει μία καλή στιγμή στο 30ο λεπτό, με τον Ανσαριφάρντ να πλασάρει από το σημείο του πέναλτι και τον Νίκολα Ζίζιτς να διώχνει σε κόρνερ με έξοχο τάκλιν.

Γκολ από την μία, διαμαρτυρίες από την άλλη

Στο δεύτερο μέρος και στο 54ο λεπτό, ο Ολυμπιακός «άνοιξε» το σκορ και πήρε θέση οδηγού στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν ένα φάουλ στο χώρο του κέντρου και ο Ρομαό εκτέλεσε γρήγορα με πάσα. Αποδέκτης της μπάλας ήταν ο Μάρκο Μαρίν με τον μέσο των «ερυθρολεύκων» να σουτάρει από τα αριστερά και πλάγια θέση και τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Μπόζοβιτς για το 0 – 1.

Βέβαια, παίκτες και τεχνικό επιτελείο της ΑΕΛ διαμαρτυρήθηκαν έντονα προς το πρόσωπο του α΄βοηθού κ. Πετρόπουλου για περίπτωση οφ σάιντ του Μαρίν, με το γκολ ωστόσο να μετρά κανονικά και το 0 – 1 να αποτελεί γεγονός στο 54ο  λεπτό.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 61ο λεπτό. Ο Μίλος Ντέλετιτς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για γκολ και σούταρε, όμως η μπάλα δεν βρήκε στόχο και πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Προτό.

Δεύτερη απειλή και γκολ με Ανσαριφάρντ

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 62ο λεπτό. Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης βρήκε με κάθετη πάσα τον Ανσαριφάρντ κι εκείνος πλάσαρε, όμως ο Μλάντεν Μπόζοβιτς δήλωσε εκ νέου παρών εξουδετερώνοντας με τα πόδια.

Ότι δεν κατάφερε στη προηγούμενη φάση ο Ανσαριφάρντ, το πέτυχε στο 69ο λεπτό. Σε αντεπίθεση ο Ολυμπιακός και ο Ιρανός επιθετικός σούταρε από το ύψος του πέναλτι, κερδίζοντας τον Μπόζοβιτς κάνοντας έτσι και το σκορ 0 – 2 για την ομάδα του Πειραιά.

Στη συνέχεια του αγώνα ο ρυθμός έπεσε μιας και οι φιλοξενούμενοι είχαν το υπέρ τους σκορ, με τον Σάλες Λεοζίνιο να περνά στο 81ο λεπτό στη θέση του Τάσου Λαγού και δύο λεπτά μετά να απειλεί.

Ο μεσοεπιθετικός λοιπόν των «βυσσινί» σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως ο Σιλβέστρο Προτό έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του Πειραιά.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το φινάλε…

Στη συνέχεια του αγώνα ο ρυθμός έπεσε και ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε ακόμη μία αδράνεια της άμυνα της ΑΕΛ, με τον Τζούρτζεβιτς να πετυχαίνει και τρίτο τέρμα στο φινάλε με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων.

Το 0 – 3 έμεινε μέχρι και το φινάλε, ενώ στις καθυστερήσεις ο Θωμάς Ναζλίδης από κοντά έχασε μοναδική ευκαιρία για να μειώσει στο σκορ, με τον Προτό να βγάζει με διπλή προσπάθεια σε κόρνερ έπειτα και από το αρχικό σουτ του Σάντι Κριζμάν έξω από τη μεγάλη περιοχή.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Γουάλας, Λαγός (81′ Λεοζίνιο), Μασούρας (66′ Περόνε), Ντέλετιτς, Ναζλίδης, Αγκάνοβιτς (64′ Μιλοσάβλιεβιτς), Κρίζμαν.

Ολυμπιακός (Χρήστος Κόντης): Προτό, Ρομάο, Ταχτσίδης, Φορτούνης (90′ Ζιλέ), Μάριν, Ελαμπντελαουί, Ανσαριφάρντ (78′ Τζούρτζεβιτς), Κούτρης, Ένγκελς, Σισέ, Πάρντο (61′ Σεμπά).