Λύτρωση στο ’88!

Η Αναγέννηση Πουρναρίου κατάφερε να πάρει μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας με 3 – 2 εκτός έδρας της Δόξας Ραχούλας.

Μετά από αυτή τη νίκη, το Πουρνάρι έφτασε συνολικά τους 21 βαθμούς και ισοβαθμεί στη προτελευταία θέση της βαθμολογικής κατάταξης με τον ΠΑΟΛ Αβέρωφ. Από την άλλη η Ραχούλα παρέμεινε στην 13η θέση της βαθμολογίας με 25 βαθμούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με το «καλημέρα» της «επανάληψης» οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης, με σουτ του Μιχάλη Κρητικού, μετά από σπάσιμο της μπάλας από τον Άλκη Νικούλη, σκόραρε για το 0 – 1.

Μάλιστα γρήγορα – γρήγορα το Πουρνάρι πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Ζαϊρέ έβγαλε όμορφη κάθετη πάσα και ο Άλκης Νικούλης σκόραρε ξανά, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Ωστόσο από ‘κει και πέρα ξεκίνησε η αντεπίθεση των γηπεδούχων.

Στο 70′ ο Κέβιν Καζάνι με πλασέ μετά, από ωραία ενέργεια και πάσα του Γιώργου Βλησαρούλη νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ μειώνοντας στο 1 – 2. Για να έρθει στο 82′ με πλασέ ξανά ο Κέβιν Καζάνι μετά από πάσα και πάλι του Γιώργου Βλησαρούλη να ισοφαρίσει σε 2 – 2.

Οι γηπεδούχοι έμειναν και με δέκα παίκτες όταν στο 87’ ο Μιχάλης Θεοχαρούλης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Και στο αμέσως επόμενο λεπτό, γύρισμα του Αντώνη Κώτσια η μπάλα χτύπησε στον αμυντικό, Βασίλη Σκάκο και κατέληξε στα δίχτυα με το 2 – 3 για το Πουρνάρι να είναι γεγονός. Ενώ το Πουρνάρι να σημειώσουμε είχε και τρία δοκάρια, δύο με τον Τσιαμούρα και ένα με τον Νικούλη.

Δόξα Ραχούλας (Μάκης Αλεξούδης): Αλεξούδης, Τζανακούλης (55′ Κόλλιας), Θεοχαρούλης, Σκάκος, Βλησαρούλης, Τσέλιγκας, Καραγκιόζης, Γκόγκουρας, Αργυρακούλης (72′ Μηταλούλης), Ευαγγέλου (65′ Καζάνι), Αθανασούλης.

Αναγέννηση Πουρναρίου (Στέλιος Κορομηλάς): Παπαρσένης, Ζιούστης, Μετόλι (70′ Κρητικός Θ. Β.), Κρητικός Θ. Γ. (75′ Μήλιος), Κώτσιας, Νεμπεγλέρας, Κουρμπάτι, Ζαϊρές, Νικούλης, Κρητικός Μ. (65′ Καφαντάρης), Τσιαμούρας.