«Μάχη» παραμονής δίχως νικητή!

Ισόπαλοι δίχως τέρματα (0 – 0) αναδείχθηκαν Δήμητρα Γιάννουλης και Α.Ε. Βουναίνων μετά από ένα πλούσιο σε φάσεις παιχνίδι.

Με το αποτέλεσμα αυτό καμία από τις δύο ομάδες δεν έμεινε ευχαριστημένη, καθώς αμφότερες είδαν την μία εκ των δύο θέσεων της σωτηρίας να βρίσκει φαβορί, μετά και τη νίκη του Φαλανιακού στο Βλαχογιάννι με 2 – 0.

Η μεγαλύτερη στιγμή της αναμέτρησης άνηκε στους παίκτες του Θοδορή Εμμανουήλ, όπου στο 89ο λεπτό ο Βαγγέλης Γκομοσίδης αστόχησε από πλεονεκτική θέση για γκολ, να δώσει το προβάδισμα στους «βυσσινί» και συνάμα ένα «διπλό» – μήνυμα σωτηρίας!

Αξίζει να σημειωθεί πως τα Βούναινα αγωνίζονταν με ποδοσφαιριστή λιγότερο από το 76ο λεπτό, όταν και ο Λάμπρος Βλιώρας, άρχων της αναμέτρησης, αποφάσισε να αποβάλει με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη τον Καρέντζο των «βυσσινί», αφήνοντάς τους για περίπου ένα τέταρτο με αριθμητικό μειονέκτημα στον αγωνιστικό χώρο της Γιάννουλης.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μάλιστα και οριζίντιο δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νταναβάρα στο δεύτερο μόλις λεπτό της αναμέτρησης, με τον Θώμος στο 16′ να απαντά στις φάσεις για λογαριασμό της Δήμητρας, βρίσκοντας όμως τον Ζεϊμπέκη σε ετοιμότητα.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα τα Βούναινα απείλησαν και πάλι με τον Φώτη Μερτζανίδη, με τους γηπεδούχους να απαντούν με χαμένη ευκαιρία του Γκαλγκανόπουλου, τρία λεπτά αργότερα.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες διεκδίκησαν επί ίσοις όροις τη νίκη στην αναμέτρηση, ανεβάζοντας θεαματικά «στροφές». Οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδικές στιγμές να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ με τους Σέτζα (60′), Κακαράντζα (84′) και Μάτο (90′) ενώ οι πιο απειλητικοί φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να… κουνήσουν δίχτυα, με τους Φώτη Μερτζανίδη (53′), Νταβανάρα (74′), Τσανά (87′ πρόλαβε προ της γραμμής και έδιωξε ο Μπαμπάλης), ενώ η σημαντικότερη όλων, αυτήν του Βαγγέλη Γκομοσίδη στο 89′.

Δήμητρα Γιάννουλης (Νίκος Ανδρέου): Μαστοροδήμος, Ραπτόπουλος, Μπαμπάλης, Πετράκης, Θώμος, Σέτζας, Γκαλγκανόπουλος (54′ Κακαράντζας), Παπαγιαννούλης, Κατσαμάγκας, Μάτος, Τσαρούχας.

Α.Ε. Βουναίνων (Θοδώρης Εμμανουήλ): Ζεϊμπέκης, Τσανάς, Ραπτόπουλος (69’ Γκομοσίδης), Κατσιώτης, Χατζηλιάδης Γ., Μερτζανίδης Ηλ., Καρέντζος, Χριστοδούλου Κ., Μερτζανίδης Φ. (65′ Καζάνι Κ.), Ξαφάρας, Νταναβάρας (83′ Γιουρούκης).