Μάχη που κρίθηκε στο φινάλε στην Αμυγδαλέα

Νίκη με φόντο τα πλέι-οφ πήρε ο Αετός Αμυγδαλέας, κερδίζοντας και την Αναγέννηση Καλοχωρίου με 3 – 1, χάρη σε δύο τέρματα στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης!

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα της Αμυγδαλέας πλέον έφτασε σε απόσταση αναπνοής από την τέταρτη θέση που οδηγεί υπό προϋποθέσεις στα πλέι-άουτ. Συγκεκριμένα μείωσε τη διαφορά από τον τέταρτο Οικονόμο Τσαριτσάνης στους δύο βαθμούς και «αναπτέρωσε» τις ελπίδες της για συμμετοχή στα… μπαράζ ανόδου.

Στον αντίποδα η ομάδα της Αναγέννησης Καλοχωρίου προβλημάτισε για μία ακόμη αγωνιστική και πλέον θα πρέπει να θεωρεί δεδομένη τη συμμετοχή της στα πλέι-άουτ. Και αυτό διότι ενώ αυτήν έμεινε στους 27 βαθμούς, ο αμέσως επόμενος υποψήφιος για συμμετοχή στα πλέι-άουτ, ο Φαλανιακός, κέρδισε με 2 – 1 στη Τσαριτσάνη.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους από πολύ νωρίς στο παιχνίδι, όταν και ο Γιώργος Καρβούνης βρήκε δίχτυα μετά την συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα στο γήπεδο της Αμυγδαλέας. Ήταν λοιπόν το 10ο μόλις λεπτό όταν ο Βασίλης Ανδριανόπουλος έπαιξε κάθετα και στη πλάτη της άμυνας τον Γιώργο Καρβούνη, ο οποίος βγήκε απέναντι από τον Μαρδάνη τον οποίο και πρόλαβε στην έξοδο, πλασάροντας ταυτόχρονα για το 1 – 0.

Ο Αετός Αμυγδαλέας ήταν εκείνος που πίεζε για να «κλειδώσει» τη νίκη, η Αναγέννηση εκείνη όμως που… ισοφάρισε. Συγκεκριμένα με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Μιχάλης Σαμπάνης με σουτ μέσα από τη περιοχή έφερε το παιχνίδι και πάλι από την αρχή.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες πάλεψαν με τον κακό τους… εαυτό για να πάρουν μια νίκη, που το κάθε συγκρότημα την ήθελε για τον δικό του λόγο. Ο μεν γηπεδούχος Αετός για να δηλώσει έστω και στο φινάλε της σεζόν συμμετοχή στα πλέι-οφ, η δε Αναγέννηση για να αποφύγει τα μπαράζ… υποβιβασμού.

Εν τέλει ο γηπεδούχους βρήκε δίχτυα με τον Θέμη Γραμμένο στο 88′, ενώ ο Μιχάλης Δημητρέλης εκμεταλλεύτηκε την απογοήτευση που υπήρξε στο «βυσσινί» στρατόπεδο μετά το γκολ του Γραμμένου, πετυχαίνοντας το τελικό 3 – 1 στο 90’+1′.

«Μελανό» σημείο της αναμέτρησης αποτέλεσε μία φάση στο 65ο λεπτό, όταν και δημιουργήθηκε γενική σύρραξη στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να μπουν στο γήπεδο φίλαθλοι των γηπεδούχων για να χωρίσουν ποδοσφαιριστές… Μάλιστα για το συγκεκριμένο περισταστικό η ομάδα της Αναγέννησης διαμαρτυρήθηκε έντονα.

Αετός Αμυγδαλέας (Γιώργος Λιάπης): Κωνσταντίνου, Πολύζος, Κορλός, Ευαγγελούλης, Γραμμένος, Αντωνόπουλος, Δημητρέλης (90+7′ Σάρα), Καρβούνης, Υφαντής, Ανδριανόπουλος (90+9′ Μπακαβέλος), Πίρε (82′ Κουρούκας).

Αναγέννηση Καλοχωρίου (Γιώργος Χατζής): Μαρδάνης, Δούρος, Μάρκου Β. (70′ Λάιος), Νεστορίδης, Σαΐτης, Τσεκούρας, Μπούνα, Σαμπάνης (70′ Παιδής), Τσιαντούλης, Κόκοβας, Τσιάτας.