«Μίλησε» η… έδρα!

Στο πιο εντυπωσιακό ματς της πρώτης αγωνιστικής της Α΄ΕΠΣ Λάρισας, η Δήμητρα Γιάννουλης πήρε την εντός έδρας νίκη με 3 – 2 επί του Σμόλικα Φαλάνης.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν με γκολ από πολύ νωρίς να φτιάξουν το ματς στα μέτρα τους. Στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μανακούσιος σέντραρε και ο Παπαδάμος με κοντινή προβολή «άνοιξε» το σκορ για την ομάδα του.

Βέβαια η «απάντηση» της Γιάννουλης ήταν άμεση. Καθώς στο 15΄ο Παναγιώτης Τσιαντούλης με όμορφο σουτ βρήκε στόχο και με αυτόν τον τρόπο ισοφάρισε σε 1 – 1. Μάλιστα οι γηπεδούχοι έφεραν «τούμπα» το ματς στο 22΄όταν ο Αχιλλέας Μανάκας από σέντρα του Καραγιώργου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2 – 1.

Οι παίκτες του Βασίλη Μπακογιάννη όμως, δεν σταμάτησαν εκεί και στο 33ο λεπτό, κέρδισαν πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κοταρέλας, ο οποίος έδειξε την απαραίτητη ψυχραιμία και δεν αστόχησε, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3 – 1.

Ο Σμόλικας Φαλάνης από την πλευρά του αντέδρασε. Και στο 44΄από παράλληλη σέντρα του Παπαδάμου, ο Γρηγόρης Κουρούτσαλης στη προσπάθεια του να διώξει έστειλε καταλάθος τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδος του για το 3 – 2.

Στο δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες χωρίς όμως να το εκμεταλλευτούν. Έτσι το 3 – 2 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Βλιώρα.

Δήμητρα Γιάννουλης (Βασίλης Μπακογιάννης): Παναγιωτόπουλος, Μπάμπαλης, Καραγιώργος, Κουρούτσαλης, Εμμανουήλ, Θώμος, Τσιαντούλης, Μανάκας (77′ Τάσιος), Πατσιωτός, Κοταρέλας (90′ Χατζηγρηγορίου), Σπανός (63′ Σινάνι.).

Σμόλικας Φαλάνης (Νίκος Κακανούλιας): Μόρας, Δολιάνης, Μανακούσιος (63′ Κολοβός Χρ.), Κολοβός Κ., Κωτούλας, Σκούπρας, Παπαδάμος (69′ Γκαλμποκίνης), Τανάγιας Χρ., Κακαβίτσης, Τανάγιας Β., Κόκρας (86′ Δάσσιος).