«Μίλησε» στο τέλος ο Γκαμπέτας!

Τη πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου ΕΠΣΛ πανηγύρισε ο Οικονόμος Τσαριτσάνης, όπου επικράτησε με 2 – 1 στον Τύρναβο της Ακαδημίας Τυρνάβου σήμερα το μεσημέρι.

Η ομάδα του Κώστα Κατσάρα έδωσε συνέχεια τις επιτυχίες και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού. Από την άλλη, το σύνολο του Νίκου Κεχαγιά που τα πηγαίνει περίφημα στο πρωτάθλημα της Α΄1 ΕΠΣΛ, δεν κατάφερε να πάρει σήμερα το θετικό αποτέλεσμα κι έτσι στρέφεται στο πρωτάθλημα.

Στα του αγώνα, ο Σωτήρης Χάμος με έξοχο πλασέ ύστερα από τη σέντρα του Ντούφα έβαλε μπροστά τον Οικονόμο Τσαριτσάνης στο σκορ, με το 0 – 1 να καταγράφεται λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη τώρα και στο 70ο λεπτό, ο Γιάννης Χαρισούλης τροφοδότησε τον Σπύρο Μπέλτσιο με κάθετη πάσα και ο έμπειρος επιθετικός με ιδανικό πλασέ κέρδισε τον Παναγιώτη Νούσια για το 1 – 1.

Εννέα λεπτά αργότερα, το σκορ άλλαξε και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά μπροστά στο σκορ. Ο Βασίλης Γκαμπέτας ευνοήθηκε στη κόντρα με τον πορτιέρο των γηπεδούχων, Θάνο Χαλκιά και με πλασέ από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Ακαδημίας και διαμόρφωσε το τελικό σκορ, 1 – 2.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Χαλκιάς, Παπαχατζής Β. (65΄Σκρουμπής), Κουβεντάρης, Δασκαλόπουλος (83΄Τζουμέρκας), Μπάκος Κ., Καραγιάννης, Στάμου, Λόζος (54΄ Μπέλτσιος), Ντιντόκας (57΄Καραϊσκος), Χαρισούλης, Καρράς.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Ντούφας (53΄Καραλούλης), Λεβέντης, Κολιός, Κουμπούρας, Σαπάκος, Μιφτάρι (62΄Σακοράφας Χρ.), Γκαμπέτας, Χάμος, Ζηρδέλης (69΄Δραχαλίβας), Παληγιάννης (72΄Τόλιος).