«Μαθηματική» σωτηρία για το Κιλελέρ

Τη σωτηρία του και μαθηματικά στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας πανηγύρισε η ομάδα του Κιλελέρ, κερδίζοντας με 3 – 2 την Ολύμπικ/Νέες Καρυές, ανανεώνοντας το εισιτήριο… συμμετοχής στη κατηγορία για μία ακόμη σεζόν.

Με τους 41 βαθμούς και τα δύο παιχνίδια που αναμένεται να πάρει άνευ (κόντρα σε Χάλκη και Γλαύκη) η ομάδα του Κιλελέρ ουσιαστικά μπορεί να πανηγυρίζει από την 30η αγωνιστική κιόλας τη παραμονή της στη κατηγορία. Στον αντίποδα η ομάδα των Νέων Καρυών θέλει… λίγο ακόμη προσπάθεια για να εξασφαλίσει και μαθηματικά τη παραμονή της, έχοντας και αυτήν 41 βαθμούς και παίζοντας ένα άνευ αγώνα στις τελευταίας τέσσερις αγωνιστικές και ουσιαστικά θα ψάξει για μία ακόμη νίκη στα τρία υπόλοιπα παιχνίδια με Πουρνάρι, Νεάπολη και Αβέρωφ.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που μπήκαν πιο «φτιαγμένοι» στον αγωνιστικό χώρο και πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις από το 2ο κιόλας λεπτό. Σέντρα του Αποστόλη Ζιόμπουρα και με σουτ βολ-πλανέ του Κώστα Μίχου, το παιχνίδι απέκτησε σκορ.

Και αφού στο πρώτο μέρος οι ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν, στην επανάληψη και στο 53′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση με διαγώνιο σουτ από πλάγια θέση του Αποστόλη Ταρταμπούκα. Δεν χάρηκαν όμως για πολύ. Και φρόντισε γι΄ αυτό ο «Fox».

Δύο λεπτά μετά το 1 – 1, στο 55′, ο Νίκος Φαρμάκας έκλεψε τη μπάλα από τον Καλλιμάνη και με κοντινό πλασέ έδωσε εκ νέου οτο προβάδισμα στους γηπεδούχους. Βέβαια το συγκρότημα του Δημήτρη Δανιλούλη δεν σταμάτησε εκεί και «έπιασε» στον ύπνο την άμυνα των φιλοξενουμένων ένα λεπτό αργότερα (56′), κάνοντας το 3 – 1. Πάσα του Μπάμπη Παπαδημητρίου στον Νίκο Βράκα, εκείνος στον Κώστα Κουσιώρα και σε κενή εστία πλάσαρε για το 3 – 1.

Τον «επιλογο» της αναμέτρησης και το 3 – 2 έγραψαν οι φιλοξενούμενοι στο 73′ με όμορφο πλασέ του Κώστα Πράπα, μετά από ασσίστ του Αποστόλη Ταρταμπούκα.

Α.Ε. Κιλελέρ (Δημήτρης Δανιλούλης): Γκέμας, Γουρνάρης, Ζιόμπουρας Απ., Παλάσκας, Καραΐσκος, Τζουρτζουκλής, Παπαδημητρίου, Κουσιώρας, Φαρμάκας (75′ Πατσιούρας), Βράκας (85′ Χατζηλαδάς), Μίχος (17′ λ.τ. Γκέκας).

Ολύμπικ/Νέες Καρυές (Βαγγέλης Μπρισίμης): Καλλιμάνης, Σιδέρης (65′ Εμμανουήλ (75′ λ.τ. Κιούσσης)), Σέτζας, Ζαΐμι (55′ Τσιώλης Ευάγγ.), Σχοινάς, Τριανταφυλλόπουλος, Μάτος, Ταρταμπούκας, Πράπας, Περδίκης.