Ματσάρα με μπόλικο τρίτο ημίχρονο…

Τα όσα ακούγονται από την αρχή του καλοκαιριού επιβεβαίωσαν Δήμητρα Γιάννουλης και Αχιλλέας Φαρσάλων στο παιχνίδι της ημέρας στην Α΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1 – 1 προσφέροντας αρκετό θέαμα στους περίπου 200 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο της Γιάννουλης.

Ο Αχιλλέας ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε την πρώτη καλή στιγμή να ανοίξει το σκορ όταν μετά από μπαλιά του Μπένου στην πλάτη της άμυνας της Γιάννουλης, έβγαλε τον Δημήτρη Παλιούρα σε θέση βολής από αριστερά με το πλασέ του να περνά λίγο άουτ, μη πιστεύοντας ούτε ο ίδιος την ευκαιρία που έχασε, μένοντας στο χορτάρι για περίπου δύο λεπτά.

Από εκεί και έπειτα η Γιάννουλη βρήκε πατήματα στον αγωνιστικό χώρο και ισορρόπησε το παιχνίδι, έχοντας και δύο πολύ σημαντικές στιγμές πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στο 40′ ο Κοταρέλας με ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο 43′ ο Πατσιωτός μετά από κάθετη πάσ του Κοταρέλα στον κένο χώρο βγήκε σε θέση βολής απέναντι από τον Κουτσουκέρα, ο οποίος “διάβασε” την φάση, βγήκε και με τα πόδια παραχώρησε κόρνερ.

Η πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου άνηκε και πάλι στον Πατσιωτό, όταν μέσα από την μεγάλη και δεξιά, έκανε ένα σουτ υποχρεώοντας τον Κουτσουκέρα να πέσει και με τα ακροδάχτυλα να παραχωρήσει κόρνερ.

Στο 56ο λεπτό ο Μαργαριτόπουλος ανέτρεψε τον Κοταρέλα εντός της μεγάλης περιοχής και ο Πατσιωτός που ανέλαβε την εκτέλεση δεν αστόχησε ανοίγοντας έτσι το σκορ για τους γηπεδούχους, εν μέσω θύελλας αντιδράσεων των φιλοξενούμενων για την απόφαση του Βλιώρα να υποδείξει πέναλτι.

Ο Κοταρέλας και πάλι συνεργάστηκε άψογα με τον Πατσιωτό στο 71′ ο οποίος με πλασέ στην κίνηση μέσα από την μεγάλη περιοχή δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του.

Και εκεί όπου η Δήμητρα ψαχνόταν για να “κλειδώσει” τη νίκη της, ο Ζαφείρης που λίγο νωρίτερα είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, έκανε την σέντρα από δεξιά με τον Δημήτρη Παλιούρα να πιάνει ένα γυριστό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή και να στέλνει τον Γκιγκούδη “αδιάβαστο” σημειώνοντας το γκολ της αγωνιστικής.

Παρόλα αυτά η Δήμητρα θα μπορούσε και πάλι στο τέλος να πάρει το παιχνίδι όταν ο Παναγιωτίδης μετά από ασσίστ του Κοταρέλα, έκανε ένα σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή με την μπάλα να βρίσκει στα πόδια των αμυντικών του Αχιλλέα και να περνάει κόρνερ.

Ενώ το συγκρότημα των Μπουρνάκα – Μπακογιάννη με τον Πατσιωτό και πάλι θα μπορούσε να πάρει το τρίποντο, στο 90ο λεπτό όταν ο Κουτσουκέρας έκανε άστοχη έξοδο στρώνοντας την μπάλα στον Πατσιωτό, ο οποίος πλάσαρε ψηλοκρεμαστά, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αχιλλέα.

Αρνητικός πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν τα επεισόδια στο τέλος του αγώνα μεταξύ ποδοσφαιριστών, φιλάθλων και παραγόντων των δύο ομάδων, όπου με την συμβολή των ψυχρομοτέρων τα πνεύματα ηρέμησαν σχετικά γρήγορα.

Δήμητρα Γιάννουλης (Γιάννης Μπουρνάκας – Βασίλης Μπακογιάννης): Γκικούδης, Φατούρας (84′ Χατζημπύρος), Τέγος (46′ Μακανίκας), Ζάρρας, Εμμανουήλ, Θώμος, Μπαρούτας, Μανάκας, Πατσιωτός, Κοταρέλας, Σπανός (73′ Παναγιωτίδης).

Αχιλλέας Φαρσάλων (Μάκης Τριανταφυλλόπουλος): Κουτσουκέρας, Πατσιούρας, Μακρής (53′ Κλέιντι), Μαργαριτόπουλος, Τσιανάκας, Τλούπας, Μπένος, Γκατζόγιας (73′ Ζαφείρης), Λίταινας (61′ Ξυνογαλάς), Αντωνιάδης, Παλιούρας Δ.