Ματσάρα με τα όλα του στο Μεσοχώρι

Τη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΛ πανηγύρισε σήμερα το απόγευμα η Ελπίς Μεσοχωρίου, όπου επικράτησε στη διαδικασία της παράτασης της Συκέας για το 3ο γύρο του θεσμού με σκορ 4 – 1.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε με σκορ 1 – 1 κι έτσι οι δύο σύλλογοι έλυσαν τις διαφορές τους στη διαδικασία της παράτασης με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν εκεί δύο τέρματα και να πανηγυρίζουν τη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης η ομάδα της Ελπίς Μεσοχωρίου «φώναξε» για πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Δαούλα, όμως ο κ. Στάικος είχε άλλη άποψη κι έδειξε συνέχεια στο παιχνίδι.

Τρία λεπτά αργότερα, συνέβη η πρώτη καλή φάση στον αγώνα για τους γηπεδούχους. Ο Βρασίδας Κοντοθανάσης τροφοδότησε τη μπάλα από τα δεξιά στον Θοδωρή Ρακιντζόγλου και ο τελευταίος πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι, όμως δεν βρήκε στόχο κι έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λιάκου.

Βέβαια, η προηγούμενη ευκαιρία ήταν και η απειλή από το Μεσοχώρι, καθώς στο 40ο λεπτό «άνοιξε» το σκορ! Ο Άγγελος Λέτσιος βρήκε με ωραία σέντρα από τα δεξιά τον Θοδωρή Ρακιντζόγλου κι εκείνος με διπλή προσπάθεια κέρδισε αυτή τη φορά τον πορτιέρο, Λιάκο κι έκανε το 1 – 0 για το Μεσοχώρι.

Στο δεύτερο μέρος τώρα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο σε σχέση με τους γηπεδούχους και ως αποτέλεσμα ήταν να φέρουν το ματς στα ίσια. Στο 59ο λεπτό λοιπόν ο Καρέλας με μία ιδανική απευθείας εκτέλεση φάουλ κέρδισε τον νεαρό τερματοφύλακα, Φράντζα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μεσοχωρίου και πέτυχε το 1 – 1.

Στο 68ο λεπτό ο Ηλίας Τσιάρας που είχε περάσει ως αλλαγή στο μας έκανε το γύρισμα από τα αριστερά σε νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όμως ο Γκαραβέλης από κοντά αστόχησε με πλασέ, καθώς ο Λιάκος του είπε «όχι» κι έδιωξε με τα πόδια, με το 1 – 1 να μένει μέχρι και το 90ο λεπτό.

Με την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης το Μεσοχώρι «χαμογέλασε», καθώς μπήκε ξανά σε θέση… οδηγού! Ο Μάρκος Αλιπρασίτης κέρδισε πέναλτι σε σέντρα δική του με τη μπάλα να χτυπά στο χέρι του Δημήτρη Ζιώζιου και σωστά ο κ. Στάικος σημάδεψε την άσπρη βούλα. Ο Ηλίας Τσιάρας ανέλαβε την εκτέλεση αυτού και σημείωσε το 2 – 1, στέλνοντας τη μπάλα στο κέντρο της εστίας του πορτιέρο της Συκέας, Λιάκου.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι γηπεδούχοι κατάφεραν τόσο να πετύχουν το 3 – 1 όσο και το 4 – 1 στο τελευταίο λεπτό. Αρχικά, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 3 – 1 με το ψύχραιμο πλασέ του Καραγιάννη ύστερα από το γύρισμα του Αλιπρασίτη, ενώ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ και το 4 – 1 στο 120ο λεπτό με το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ηλία Τσιάρα, με τον γκολκίπερ της Συκέας, Λιάκο να βρίσκεται εκτός της εστίας του.

Ελπίς Μεσοχωρίου (Μιχάλης Τζιατζιάς): Φράντζας, Πατσιτός Θ., Λέτσιος, Μουσιός, Μήσιος, Μαρκούγιας, Δαούλας (61′ Αλιπρασίτης), Κοντοθανάσης, Ρακιντζόγλου (111′ Καραγιάννης), Γκαραβέλης, Καλογιάννης (63′ Τσιάρας).

Α.Ο. Συκέας (Φώτης Κατσιγιάννης): Λιάκος, Βάμπος (64′ Πιστάλης), Κουλιούμπας (110′ Παλάσκας), Χασιώτης, Λάζος, Τέλιος, Τάχατος, Μπλιάμπλιας, Ζιώζιος Δ., Καρέλας, Κατσιγιάννης.