Ματσάρα στα Δένδρα, δεν ανέδειξε νικητή…

Παιχνίδι το οποίο τελείωσε χωρίς νικητή αλλά με ευχαριστημένους όσους βρέθηκαν στο γήπεδο των Δένδρων ήταν αυτό που διεξήχθη ανάμεσα σε Κεραυνό Δένδρων και Πελασγιώτιδα στο ντέρμπι του 1ου ομίλου της Α’1 ΕΠΣΝ Λάρισας.

Το τελικό σκορ (2 – 2) έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας λοιπόν στις δύο ομάδες, με τους φιλάθλους των δύο ομάδων να παρακολουθούν ένα εντυπωσιακό ματς με τέσσερα γκολ, μία κόκκινη κάρτα και έναν απίστευτο ρυθμό που είχε το παιχνίδι και τους δύο προπονητές να βλέπουν το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στα τελευταία λεπτά.

Ο Κεραυνός Δένδρων με τον βαθμό της ισοπαλίας έφθασε τους είκοσι τρεις βαθμούς και συνεχίζει στη δεύτερη θέση, ενώ η Πελασγιώτιδα έφθασε τους δέκα επτά βαθμούς και συνεχίζει στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Η πρώτη ουσιαστική φάση σημειώθηκε στο 4ο λεπτό, με τον Χατζή να απειλεί για τους φιλοξενούμενους από τα πλάγια και τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Ράγια.

Στο 29ο λεπτό ο Γκαμπέτας εκτέλεσε κόρνερ για τους γηπεδούχους και μετά από σύγχυση που δημιουργήθηκε στη περιοχή της Πελασγιώτιδας, ο αρχηγός του Κεραυνού Δένδρων, Κώστας Τασιούλας έκανε το πλασέ στο δεύτερο δοκάρι και ο Βασίλης Μαστοροδήμος έβγαλε τη μπάλα σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά μετά, ο Νυχτερίδας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ζυγογιάννης πήρε τη κεφαλιά, όμως έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Τρία λεπτά μετά την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, η Πελασγιώτιδα κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κώστα Τασιούλα στον Ζυγογιάννη και ο Παναγιώτης Τσιαντούλης με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 0 – 1 παρά τη προσπάθεια και την αρχική απόκρουση του πορτιέρο των Δένδρων, Βασίλη Ράγια.

Η ισοφάριση του σκορ και το 1 – 1 για τον Κεραυνό Δένδρων ήρθε στο 54′ με τη καρφωτή κεφαλιά του Μανώλη Βόραδα από την εκτέλεση φάουλ του Βαγγέλη Πέρπερα.

Στο 67ο λεπτό η ομάδα του Κώστα Μπακατσή πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ με τον Παναγιώτη Ζυγογιάννη με διπλή προσπάθεια και με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής όπου έκανε το 1 – 2 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό καθ΄όλη τη διάρκεια και οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να φέρουν το ματς στα ίσια και οι φιλοξενούμενοι να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ.

Η νέα ισοφάριση του σκορ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 84′. Ο Κωστάκης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Σερδένης που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα χέρια του Βασίλη Μαστοροδήμου κι εκείνος μετά από δικό του λάθος είδε τη μπάλα να σταματά στα δίχτυα της Πελασγιώτιδας για το 2 – 2.

Πέντε λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι με τον Γκαμπέτα να σουτάρει και να βλέπει τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από την εστία της Πελασγιώτιδας, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Χατζής βγήκε στην αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, τροφοδότησε τη μπάλα στον Παναγιώτη Τσιαντούλη κι εκείνος πλάσαρε, όμως ο Σκριάπας έδιωξε πάνω στη γραμμή και κράτησε τους γηπεδούχους στο παιχνίδι.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μούτος αντίκρισε σωστά τη δεύτερη κίτρινη και συνάμα τη κόκκινη κάρτα από τον κ. Μπουμαρσόπουλο και το συγκρότημα του Κώστα Μπακατσή συνέχισε το ματς με παίκτη λιγότερο.

Η τελευταία φάση στην αναμέτρηση ήταν για τον Κεραυνό Δένδρων. Ο Σκριάπας έκανε τη σέντρα και ο Τσούτσος πήρε τη κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας των φιλοξενουένων.

Έπειτα από αυτή τη φάση ο κ. Μπουμαρσόπουλος σφύριξε για τελευταία φορά στο παιχνίδι και το 2 – 2 ήταν αυτό που έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας σε Κεραυνό Δένδρων και Πελασγιώτιδα.

Κεραυνός Δένδρων (Μίλτος Ταυλαρίδης): Ράγιας, Κωστάκης (88′ λ.τ. Μπακού), Κουσάνας (71′ Σερδένης), Τασιούλας, Σκριάπας, Γκαμπέτας, Πέρπερας, Γκάτης, Βόραδας (58′ Τσούτσος), Καλέσης Απ., Καλούπας (46′ Καλέσης Αχ.).

Πελασγιώτιδα (Κώστας Μπακατσής): Μαστοροδήμος, Λαζαρίδης (63′ Νεστορίδης), Μαριγκούδης, Μούτος, Γούργος, Νυχτερίδας, Κουτσικούλης (58′ Θώμος), Χατζής, Ζυγογιάννης, Τσιαντούλης, Ποτός.

Μπουμαρσόπουλος, Ντελέζος Θ., Σκυβαλίδας.