Ματσάρα στην Ανθούπολη, χωρίς νικητή!

Τον βαθμό της ισοπαλίας πήρε η ομάδα του Καλαμακίου στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου, σε ένα παιχνίδι που κόντρα στη ροή του, βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ αλλά ανέτρεψε ισάριθμες φορές τα δεδομένα και διεκδίκησε με αξιώσεις και χαμένες ευκαιρίες τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στον φετινό μαραθώνιο του πρωταθλήματος.

Σε ένα παιχνίδι που τράβηξε τα βλέμματα εκτός από τους ένθερμους υποστηρικτές των δύο ομάδων και πλήθος παραγόντων άλλων συλλόγων, αλλά και μελών της διοίκησης καθώς και τους “ενωσιακούς” προπονητές  της ΕΠΣΛ, ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δεν στάθηκε εμπόδιο στις δυο ομάδες να ξεδιπλώσουν τις αρετές τους και προσέφεραν ένα χορταστικό θέαμα.

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και ήταν οι γηπεδούχοι στο 10′ που προηγήθηκαν στο σκορ μετά από εντυπωσιακή ατομική ενέργεια παίκτη τους που ξεπερνώντας τους προσωπικούς αντιπάλους του έδωσε έτοιμο γκολ σε συμπαίκτη του. Το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων τους έδωσε την υπεροχή για ακόμα ένα 10′ αλλά ήταν στο 20′ ο αρχηγός Βασίλης Παπακανάκης με υποδειγματικό, ψύχραιμο, ψηλοκρεμαστό πλασέ που έφερε τις δύο ομάδες στα ίσα εκμεταλλευόμενος την ασσίστ του Γιώργου Σπανού.

Η ισοφάριση άλλαξε την εικάνα του παιχνιδιού και έδωσε στο Καλαμάκι την απόλυτη υπεροχή στο χώρο του κέντρου καταφέρνοντας έτσι να πραγματοποιήσει αρκετές κλασσικές ευκαιρίες για γκολ με πρωταγωνιστές την επιθετική τριπλέτα των Παπακανάκη, Χαλάτση και Καράτζιου.

Έτσι ήταν ο νόμος του ποδοσφαιρου που ακόμα μια φορά επιβεβαιώθηκε ότι αν χάνεις τότε δέχεσαι γκολ και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 2 – 1 σε μια φάση που η μπάλα ελέγχεται να έχει βγει νωρίτερα άουτ εντός μεγάλης περιοχής.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι επικεντρώθηκε στο χώρο του κέντρου με τις δύο ομάδες να έχουν ένα φρενήρη ρυθμό άλλα τις δύο άμυνες να καθαρίζουν πριν δημιουργηθούν επικίνδυνες καταστάσεις με εξαίρεση τα στημένα και μερικά περιφερειακά σουτ.

Έτσι με μεγάλη δόση υπομονής στο παιχνίδι της η ομάδα του Καλαμακίου ήταν σε μια αντεπίθεση στο 70′ που κέρδισε πέναλτι και την δίκαιη αποβολή του τελευταίου αμυντικού με χέρι σε εξ΄ επαφής κεφάλια για γκολ του Κώστα Χαλάτση υστέρα από υποδειγματική σέντρα του Γρηγόρη Καράτζιου. Η ψύχραιμη εκτέλεση του πολύπειρου Δημήτρη Τριανταφύλλου έφερε το σκορ στο τελικό 2 – 2.

Τα τελευταία 20′ λεπτά του αγώνα απέκτησαν άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να μην συμβιβάζονται με τον βαθμό της ισοπαλίας, τις φάσεις να εναλλάσσονται μπροστά στις δύο εστίες και το τελικό 2 – 2 να αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση στις δύο ομάδες.

ΠΑΟ Καλαμακίου (Βασίλης Τάχος): Κολοβός, Τριανταφύλλου, Χατζόπουλος, Κωσταρέλλος, Σπανός, Μπακούρας, Οσμάρι, Παπακανάκης, Καράτζιος, Χαλάτσης.