Ματσάρα (χ)ωρίς νικητή στο «Ζέρμα – Γαλάτου»

Ακαδημία Τυρνάβου και Αμπελόκηποι παρέμειναν ισόπαλες με σκορ 2 – 2 και αρκέστηκαν αμφότερες στο βαθμό της ισοπαλίας, προσφέροντας ωστόσο πολύ όμορφο θέαμα στους παρευρισκόμενους.

Η ομάδα του Τυρνάβου άνοιξε το σκορ με το «καλημέρα» στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Κώστας Μπάκος εκμετταλευόμενος το ωραίο γέμισμα που του έκανε ο συμπαίκτης του Δασκαλόπουλος στο δεύτερο δοκάρι, κατέβασε την μπάλα και με όμορφο διαγώνιο πλασέ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους. Η απάντηση για τους φιλοξενουμένους ήρθε στο 23′ με τον παίκτη του «Ταμπακιακού», Τσίκο Χίσα να πιάνει ένα σουτ εντός περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Χαλκιά.

Στον ίδιο ρυθμό «κινήθηκε» και το δεύτερο ημίχρονο, με τους Αμπελόκηπους να φτάνουν πρώτοι στην ανατροπή στο 66ο λεπτό. Ο Λεσάι από πλάγια θέση αριστερά δοκίμασε το πόδι του και με σουτ κατάφερε να φέρει την ομάδα του σε θέση οδηγού στο παιχνίδι σημειώνοντας το 1 – 2. Το  2 – 2 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ στην αναμέτρηση διαμορφώθηκε με κεφαλιά του Λόζου ύστερα από σέντρα του Σπύρου Μπέλτσιου.

Οι γηπεδούχοι ωστόσο θα μπορούσαν να φύγουν νικητές από το παιχνίδι σε δύο φάσεις, στο 86′ και 89′ αντίστοιχα, αλλά η προσπάθεια του παίκτη του Τυρνάβου, Γαλάρα, ο οποίος και τις δύο φορές σούταρε με σκοπό να κλέψει τους τρεις βαθμούς της νίκης, εξουδετερώθηκε από τον Φραχόλι ο οποίος βρισκόταν σε ετοιμότητα και κράτησε την ομάδα του ζωντανή και με τον έναν βαθμό της ισοπαλίας που ήταν και ο πρώτος στο πρωτάθλημα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας.

Ακαδημά Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Χαλκιάς, Παπαχατζής Β. (86′ Ντιντόκας), Κουβεντάρης (40′ Μπέλτσιος), Δασκαλόπουλος, Κόκκας, Μπάκος, Στάμου (83′ Παπαδόπουλος), Παπαχατζής Γ., Λόζος, Χαρισούλης (80′ Γαλάρας), Καρράς.

Αμπελόκηποι (Ζήσης Χολέβας): Φραχόλι, Καραγιάννης (35′ λ.τ. Βεργής), Δούκας, Καραούλης, Σούμπασης, Δόνος, Λεσάι, Χίσα Μπλέρι, Χίσα Τσίκο (82′ Λένας), Μάτα, Μπονόμι (89′ Μπόλος).