Ματσάρα (Χ)ωρίς νικητή!

Ισόπαλοι με 2 – 2 αναδείχθηκαν Οικονόμος Τσαριτσάνης και Σμόλικας Φαλάνης στο πλαίσιο της 21ης Αγωνιστικής της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας, ένα σκορ που δεν ευνόησε κανέναν από τους δύο, μιας και οι μεν γηπεδούχοι έμειναν στο -3 από τον πρωτοπόρο Ηρακλή Λάρισας και οι δε φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν περισσότερο στις δύο πρώτες θέσεις της κατηγορίας.

44 έκανε τους βαθμούς του, ο Οικονόμος Τσαριτσάνης (που έχει και ένα μαςτ λιγότερο αυτό στη Νέα Πολιτεία), ενώ από την άλλη ο Σμόλικας Φαλάνης έφτασε τους 39 πόντους στη τρίτη θέση της βαθμολογίας και βλέποντας τους Δόξα Αργυροπουλίου, ΠΟΕ και Αετό Αμυγδαλέας να πλησιάζουν επικίνδυνα.

Το σκορ για τους Τσαριτσανιώτες άνοιξε ο Βαγγέλης Ζηρδέλης που στο μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, συνέχισε από εκεί που έμεινε από το ματς του Κυπέλλου τη περασμένη Τρίτη με τον Αετό Αμυγδαλέας. Με γκολ! Μετά από μία σέντρα – σουτ του Βαγγέλη Ζηρδέλη η μπάλα βρήκε και σε αμυντικό του Σμόλικα και κατέληξε στα δίχτυα του Καραναστάση, για το 1 – 0.

Στο 16′ οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση στο γκολ του Ζηρδέλη. Και αυτήν ήρθε με πλασέ του Παντελή Βενέτη μετά από ωραία ενέργεια και πάσα του Γιώργου Κακαβίτση. Σκορ που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και στο 84′ ο Σμόλικας έριξε τη προειδοποιητική του βολή ενόψει και της… κορύφωσης της αναμέτρησης. Ο Παντελής Βενέτης έκανε ένα γύρισμα και ο Γιώργος Κακαβίτσης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παναγιώτη Νούσια, προς ανακούφιση των φιλάθλων των γηπεδούχων.

Ότι όμως δεν έκανε στο 84′, ο ίδιος ποδοσφαιριστής, ο Γιώργος Κακαβίτσης, πέτυχε στο 89′. Σέντρα του Λιούσκα και με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι ο Γιώργος Κακαβίτσης αυτή τη φορά σημάδεψε σωστά για το 1 – 2 των «πρασίνων» της Φαλάνης, η χαρά των οποίων όμως διήρκησε μόλις δύο λεπτά.

Και αυτό γιατί στο 90’+1′, με συρτό σουτ του Ντούφα, ο Οικονόμος ισοφάρισε εκ νέου το παιχνίδι, μένοντας ζωντανός στο κυνήγι της πρωτιάς στη «μεγάλη» κατηγορία.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Καραΐσκος, Πούτας, Σαπάκος, Κουμπούρας, Μιφτάρι, Χάμος, Καραλούλης (82′ Λεβέντης), Ζηρδέλης (79′ Ντούφας), Τόλιος (65′ Δραχαλίβας), Γκαμπέτας.

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Τάχας (90’+3′ Τσιρογιάννης), Σκούπρας (70′ Ζιώγας), Κολοβός, Δολιάνης, Ταστεμερίδης, Λιούσκας, Μπαλαμώτης, Βενέτης, Κατσαρός (87′ Γάλλος), Κακαβίτσης.