Μαυροβούνι για… άλλα «κόλπα»

«Φρένο» στο νικηφόρο και εντυπωσιακό ξεκίνημα του Μακρυχωρίου (4-0 στην πρεμιέρα τον Φιλοκτήτη Μελιβοίας), βάλανε οι «πετεινοί» του Μαυροβουνίου, επικρατώντας με σκορ 3 – 1 και κάνοντας την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα μετά και την ισοπαλία της πρεμιέρας στη Νεάπολη (1-1).

Το πρώτο γκολ στην αναμέτρηση ήρθε από την πλευρά των γηπεδούχων μετά από ωραία συνεργασία των παικτών του Λάζαρου Αγγλόπουλου. Συγκεκριμένα, ο Κυριάκος πάσαρε στον Πεζή με το δεύτερο να «σπάει» την μπάλα δίπλα στον Παλάσκα ο οποίος μέσα από την περιοχή με κεφαλιά έγραψε το 1 – 0 για την ομάδα του, σκορ που παρέμεινε έως και τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι δυναμικά διπλασιάζοντας τα τέρματα τους στο 58ο λεπτό με τρόπο που θύμιζε πολύ το 1 – 0. Ύστερα από όμορφη συνεργασία των συνήθη «υπόπτων», Κυριάκου και Πεζή και αφού ο δεύτερος «έσπασε» την μπάλα στον Ακριβόπουλο, ο τελευταίος με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό. Από σκόρερ ο Ακριβόπουλος «ντύθηκε» πασέρ και στο 71′ πάσαρε στον Παλάσκα και αυτός στον Πεζή ο οποίος αυτήν τη φορά δεν αρκέστηκε στο ρόλο του να μοιράζει απλώς και έχρισε τον εαυτό του σκόρερ σημειώνοντας το 3 – 0, γκολ που προήλθε από άριστη συνεργασία των τριών παικτών.

Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 82ο λεπτό με τον Παναγιώτη Πάσιο ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3 – 1.

Α.Ο. Μαυροβουνίου (Λάζαρος Αγγλόπουλος): Καραποστόλης, Μπάγκας Αρσ., Σάπιος, Αθανασίου (46′ Χατζής Κ.), Μαντζαφούλης, Μπατζέλας Ν., Κολιοφούτης (85′ λ.τ. Σιδέρης), Ακριβόπουλος (87′ Τριάδης), Πεζής (78′ Πάττας), Κυριάκος, Παλάσκας.

Αετός Μακρυχωρίου (Δημήτρης Τσέτσιλας): Γκιγκούδης, Αλμυρούλης, Δάσσιος (46′ Σαμπάνης), Τσιαπλές, Τίκος, Καπετάνι (76′ Αβέλλας), Μπουζώνας, Καλούσης, Πάσιος, Φουσίκας, Τζίκα Ίλντο (65′ Μητσογιάννης).