Μαυρουδής… «κερνούσε», Θεοδώρου «έπινε»!

Με τον Γιάννη Μαυρουδή να μοιράζει δύο ασσίστ και τον Βαγγέλη Θεοδώρου να πετυχαίνει δύο γκολ, το Ελευθεραί επικράτησε με 2 – 0 του Φιλοκτήτη Μελιβοίας.

Μετά και από αυτή τη νίκη το Ελευθεραί διατηρήθηκε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, έχοντας μαζέψει συνολικά 45 βαθμούς. Από την άλλη ο Φιλοκτήτης διατηρείται σε τροχιά ανόδου, όντας 3ος με 51 βαθμούς.

Με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών αγώνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα και να «ανοίξουν» το σκορ. Όμορφη κάθετη πάσα του Γιάννη Μαυρουδή και με σουτ έξω από τη περιοχή ο Βαγγέλης Θεοδώρου έστειλε τη μπάλα στο «Γ» για το 1 – 0.

Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, το Ελευθεραί πέτυχε ακόμη ένα τέρμα. Συγκεκριμένα στο 70ό λεπτό της αναμέτρησης, έξοχη ενέργεια του Γιάννη Μαυρουδή και πάσα στον Βαγγέλη Θεοδώρου, ο τελευταίος με πλασέ σκόραρε για το 2 – 0.

Οι Μελιβοία που προσπαθούσε να αντιδράσει έχασε πολλές ευκαιρίες με τους Καπετάνιο και Πασιά Π. Ενώ τέλος, στο 90+2′ αποβλήθηκε για το Ελευθεραί ο Βασίλης Αναστασίου ο τερματοφύλακας διότι απέκρουσε τη μπάλα με τα χέρια έξω από τη περιοχή. Έπειτα, έπιασε τέρμα ο Τριαντάφυλλος Μάγγος. Τίποτα όμως δεν άλλαξε με το 2 – 0 να είναι το τελικό σκορ.

Ελευθεραί (Βαγγέλης Κώτσιος): Αναστασίου, Μαυρουδής Αντ., Νταμπώσης, Μέκρας Χρ., Ντελόπουλος, Μέκρας Γ., Τσιάμης Β., Μαυρουδής Ι., Παυλόπουλος (88′ Ιατρόπουλος), Σεβαστόπουλος (60′ Καρβούνης), Θεοδώρου (80′ Μάγγος).

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Νίκος Ανδρέου): Φιλοκώστας, Πλατσάς, Κατσιάνος, Ρέντζας, Μαλαχτάρης (72′ Κουβαράς), Πασιάς Δ., Πασιάς Π. (70′ Ντόμπρα), Καπετάνιος, Δίχρης (46′ Γκουντάρας Ν.), Λαδάς.