Μαχητής… στην πρεμιέρα!

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής ο Μαχητής Τερψιθέας. Η ομάδα του Νίκου Σταυροθεόδωρου επικράτησε με 2 – 1 του Α.Ο. Χαλκίδος στο παιχνίδι το οποίο πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Νεάπολης, αφού στο γήπεδο της Τερψιθέας δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμα οι εργασίες.

Η ομάδα της Χαλκίδας ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι με τον Τσαλμά στο πρώτο λεπτό να αστοχεί σε τετ α τετ μετά από σέντρα του Γκιόκα. Στο 6ο λεπτό ο ΑΟΧ έχασε μια ακόμη καλή ευκαιρία, όταν ο Τσαλμάς μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, με τους αμυντικούς του Μαχητή όμως να διώχνουν σε κόρνερ την τελευταία στιγμή. Στο 10’ ο Τσαλμάς επιχείρησε νέο σουτ, αυτή τη φορά έξω από την περιοχή, με την μπάλα να μην του κάνει ούτε αυτή τη φορά το χατίρι και να περνά λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπρέλλα.

Στο 12’ ο Μαχητής απάντησε στις ευκαιρίες της Χαλκίδας, με την κεφαλιά του Σαββίδη μετά τη σέντρα του Κυριάκου να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντουμάνα.

Στο 29’ είχαμε αναγκαστική αλλαγή για τον Μαχητή, όταν ο Νικούλης τραυματίστηκε σε μία από τις πολλές σκληρές μονομαχίες και στην θέση του πέρασε ο Μαλάκος.

Ο επιθετικός της ομάδας της Τερψιθέας αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή, αφού 3 λεπτά αργότερα σκόραρε και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Σε μια φάση που δεν μύριζε γκολ, ο ντελικάτος επιθετικός έγραψε το 1 – 0 όταν δοκίμασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τον γκολκίπερ της Χαλκίδας να μην μπορεί να διώξει την μπάλα.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Μαχητής πέτυχε και δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Κρεβατά, μετά από υποδειγματική σέντρα του Κυριάκου, ο οποίος ήταν εξαιρετικός σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες λοιπόν πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2 – 0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ολοκληρωτικά. Το  θέαμα ήταν κακό, τα λάθη πολλά εκατέρωθεν και οι δυο ομάδες περιορίστηκαν σε δυνατές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου.

Στο 71’ το γκολ του Γκιόκα ακυρώθηκε σωστά, αφού ο επιθετικός της Χαλκίδας βρισκόταν σε προφανή θέση οφ σάιντ.

Στο 79’ όμως ο Ευθυμίου έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, όταν το σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα του Μπρέλλα.

Στη συνέχεια δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο και το 2 – 1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τους παίκτες του Μαχητή Τερψιθέας να πανηγυρίζουν έξαλλα την πρώτη νίκη της ομάδας τους στο πρωτάθλημα.

Κίτρινες κάρτες

Μαχητής Τερψιθέας: Μολάς(38’), Μπουροζίκας (44’), Μπρέλλας (90’)

Α.Ο. Χαλκίδος: Γκιόκας (71’)

Most Valuable Player… Μιχάλης Κυριάκος!

Ο μέσος του Μαχητή βρισκόταν παντού μέσα στο γήπεδο. Κρατούσε την κατοχή της μπάλας για την ομάδα του σε καθοριστικά σημεία του παιχνιδιού, ενώ σέρβιρε και το δεύτερο γκολ στον Κρεβατά.

Μαχητής Τερψιθέας (Νίκος Σταυροθεόδωρος): Μπρέλλας, Ντούγκος (64’ Λιλλολάρι), Παγκαρλιώτας, Μπουρουζίκας, Φλώρος, Παυλόπουλος, Κυριάκος, Μολάς, Νικούλης (29’ Μαλάκος), Σαββίδης (78’ Αθανασίου), Κρεβατάς.

Α.Ο. Χαλκίδος (Παναγιώτης Τοκπασίδης): Ντομάνας, Πέτσης, Μπαλαμπάνης, Καραμπάς, Γκαράνης, Ευσταθίου, Ταυταρίδης, Ναουμίδης, Γκιόκας, Βαλκάνος (61’ Κιάφα), Τσαλμάς (78’ Κάρος).