Μεγάλη νίκη η Αμυγδαλέα

Σε μία σπουδαία νίκη τόσο αγωνιστικά, όσο και βαθμολογικά προχώρησε ο Αετός Αμυγδαλέας, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας με 2 – 0 του Αχιλλέα Φαρσάλων.

Έτσι η μεγάλη νικήτρια της συγκεκριμένης αναμέτρησης, έφτασε συνολικά τους 34 βαθμούς και κατέχει την 9η θέση της βαθμολογικής κατάταξης. Από την άλλη ο Αχιλλέας παρέμεινε στη πρώτη θέση με 58 βαθμούς, αλλά είδε τη διαφορά από τον 2ο Δωτιέα να μειώνεται στους 7.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που δημιούργησαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία και μάλιστα από πολύ νωρίς στο ματς. Ήταν το 5ο λεπτό του παιχνιδιού, όταν από παράλληλη πάσα του Μάριου Πίρε στον Μιχάλη Δημητρέλη, η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Αετός Αμυγδαλές «χτύπησε» στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα στο 85ο λεπτό, ο Μάριος Πίρε με πλασέ μετά από αδράνεια της άμυνας του Αχιλλέα Φαρσάλων, «άνοιξε» το σκορ για την ομάδα του και της έδωσε το προβάδισμα.

Μάλιστα οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Λιάπη πέτυχαν και δεύτερο τέρμα γρήγορα – γρήγορα. Στο 88ο λεπτό, όμορφος συνδυασμός των Γιάννη Αντωνόπουλου με τον Ντανιέλ Σάρα, σούταρε ο πρώτος απέκρουσε ο Χρήστος Ντάλλας και στην επαναφορά ο νεαρός, Ντανιέλ Σάρα έκανε το 2 – 0.

Ο Αχιλλέας Φαρσάλων από την πλευρά του είχε κάποιες φάσεις με τον Θανάση Παλάσκας όμως να μην καταφέρνει να βρει δίχτυα και το 2 – 0 να είναι το τελικό σκορ.

Αετός Αμυγδαλέας (Γιώργος Λιάπης): Κωνσταντίνου, Κορλός (62′ Χατζηϊωαννίδης), Ευαγγελούλης, Πολύζος, Πρίφτης, Αντωνόπουλος, Καρβούνης (77′ Σάρα), Υφαντής, Δημητρέλης (67′ Κουρούκας), Πίρε, Ανδριανόπουλος.

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Ντάλλας, Περήφανος, Κακαζούκης, Κουμπούρας, Οικονόμου, Νεμπεγλέρας, Παλάσκας, Κοντοβάς (55′ Νάστας), Μανιώτης, Ρέψης (85′ Βούλγαρης), Λόλας (73′ Πετράκης).