Μεγάλη νίκη ο Αμπελωνιακός!

Ο Αμπελωνιακός πανηγύρισε τη νίκη της αγωνιστικής στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, επικρατώντας εντός έδρας του Φιλοκτήτη Μελιβοίας με 1 – 0.

Με αυτή τη νίκη οι «πράσινοι» πρόσθεσαν ακόμη τρεις βαθμούς στη συνολική τους βαθμολογία, φτάνοντας τους 18 και την 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ενώ η Μελιβοία, παρέμεινε στους 22 βαθμούς και υποχώρησε στη 3η θέση του πρωταθλήματος.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, σημειώθηκε με τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ήταν το 12ο λεπτό του παιχνιδιού, όταν μετά από ωραία ατομική ενέργεια και πάσα του Ραφαήλ Δίχρη, με πλασέ ο Παναγιώτης Ψύρρας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αυξήσουν τη πίεσή τους. Χάνοντας σημαντική φάση για να ισοφαρίσουν με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Όταν ο Άρης Καπετάνιος σούταρε, αλλά η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας!

Στο 80ό λεπτό, η… ατυχία χτύπησε ξανά τον Φιλοκτήτη, καθώς και ο Παναγιώτης Πασιάς με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι. Στη συνέχεια τίποτα δεν άλλαξε και ο Αμπελωνιακός πανηγύρισε τελικά τη νίκη με 1 – 0.

Να τονίσουμε πως οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται σε δύο περιπτώσεις για δύο σφυρίγματα του διαιτητή. Πρώτα στο 32′ στη κεφαλιά του Κατσιάνου οι άνθρωποι του Φιλοκτήτη θεωρούν πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή όμως ο κ. Κορέστης έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι και έπειτα στο 45ο λεπτό ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας διαμαρτύρεται για ανατροπή του Κώστα Κατσιώτη, που δεν έδωσε τίποτα ο κ. Κορέστης.

Αμπελωνιακός (Αχιλλέας Μαστοροδήμος): Βραζιτίκος, Λιάκος, Νταφούλης (55′ Αποστόλου), Παυλίδης, Δαλακώνης, Πατρίκου (70′ Βούκιας), Κοκόμπελης, Χατζούλης, Ψύρρας, Τσετιροκλής, Δίχρης (75′ Πούλιος).

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Νίκος Ανδρέου): Φιλοκώστας, Πλατσάς, Μαλαχτάρης, Ρέντζας, Κατσιάνος, Λαδάς (80′ Παπαρίζος), Μυλωνάς (60′ Γκουντάρας Ν.), Κατσιώτης, Πασιάς Δ., Πασιάς Π., Καπετάνιος.