Μεγάλη νίκη – πρόκριση για τη Νέα Πολιτεία!

Μία σπουδαία πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΛ πανηγύρισε η Αστραπή Νέας Πολιτείας απέναντι στον Δωτιέα Αγιάς και μάλιστα με ανατροπή του σκορ από 1 – 2 σε 3 – 2!

Οι «πορτοκαλί» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ήταν καλύτεροι κατά διαστήματα στο παιχνίδι και πανηγύρισαν μία μεγάλη πρόκριση απέναντι στον Δωτιέα Αγιάς που βρίσκεται μία κατηγορία πιο πάνω από το συγκρότημα της Νέας Πολιτείας.

Με το «καλημέρα» η ομάδα του Δημήτρη Μπουκουβάλα βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Θωμάς Τσιρογιάννης έκανε ωραία ενέργεια στον άξονα του γηπέδου και με κάθετη πάσα βρήκε τον Νίκο Γελαλή όπου εκείνος έκανε παράλληλη πάσα στον Γιώργο Τσατσαλίδη και ο έμπειρος επιθετικός με κοντινή προβολή έβαλε μπροστά τον Δωτιέα στο σκορ.

Η απάντηση στα γκολ για την Αστραπή ήρθε στο 18ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ και ο νεαρός Βαγγέλης Σκόμπας με μία όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ κέρδισε τον πορτιέρο του Δωτιέα, Ρούσο και έφερε το ματς στα ίσια.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού στο γήπεδο της Νέας Πολιτείας, ο ίδιος παίκτης εκτέλεσε νέο φάουλ για τους «πορτοκαλί» και η μπάλα αυτή τη φορά πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων.

Έξι λεπτά μετά το σύνολο του Δημήτρη Μπουκουβάλα πέτυχε νέο γκολ και σημείωσε το 1 – 2! Ο Θωμάς Τσιρογιάννης έκανε τη σέντρα από τα πλάγια, ο Βασίλης Ντακούλας πήρε τη πρώτη κεφαλιά και ο Τσατσάρας απέκρουσε τη μπάλα με τον νεαρό πορτιέρο να δείχνει πως ελέγχει τη μπάλα και εν τέλει να κάνει λάθος, καθώς ο Ντακούλας με διπλή προσπάθεια και με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στην εστία της Αστραπής για το 1 – 2.

Βέβαια, στη φάση αυτή οι άνθρωποι της γηπεδούχου ομάδας υποστηρίζουν πως η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή, με τον κ. Μπουρουτζίκα σωστά να έχει διαφορετική άποψη και να μετρά κανονικά το γκολ.

Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 42′, ο Νίκος Γελαλής βρέθηκε μέσα στη περιοχή της Αστραπής και σούταρε, όμως η μπάλα δεν έκανε το χατήρι στον παίκτη της Αγιάς και αυτή χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Τσατσάρα και κατέληξε άουτ.

Στη συνέχεια του αγώνα και πριν το 1 – 2 η Νέα Πολιτεία είχε ανεβάσει ρυθμούς και ήταν θέμα χρόνου να πετύχει το δεύτερο γκολ. Αυτό συνέβη στο δεύτερο ημίχρονο και στο 53′.

Η Νέα Πολιτεία λοιπόν κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο και την εκτέλεση αυτή τη φορά ανέλαβε ένας άλλος Βλαχογιαννίτης, ο Σωκράτης Φακίτσας! Ο νεαρός επιθετικός λοιπόν έστειλε τη μπάλα συστημένη στα δίχτυα του Ρούσου και με δεύτερη απευθείας εκτέλεση φάουλ οι «πορτοκαλί» πέτυχαν την ισοφάριση του σκορ και το 2 – 2!

Μάλιστα, η ομάδα του Κώστα Τσότσου δεν έμεινε στο σκορ αυτό, καθώς ο Σπύρος Σπύρου που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή, έδωσε το προβάδισμα και τη νίκη στη Νέα Πολιτεία στο 71ο λεπτό με δικό του γκολ, με το τελικό σφύριγμα του κ. Μπουρουζίκα να βρίσκει την Αστραπή στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΛ!

Ωστόσο, στο τέλος του αγώνα οι δύο σκόρερ των ομάδων Σπύρος Σπύρου από τους γηπεδούχους και Γιώργος Τσατσαλίδης από τους φιλοξενούμενους, αντίκρισαν την δεύτερη κίτρινη και συνάμα τη κόκκινη κάρτα από τον ρέφερι της συνάντησης, καθώς λογομάχησαν λίγο μετά το φινάλε του ματς και οι πιο ψύχραιμοι που βρέθηκαν κοντά τους ηρέμησαν τα πνεύματα με την άσχημη αυτή να σταματά εκεί, με τους φιλοξενούμενους να εκφράζουν βέβαια έντονα παράπονα για τη διαιτησία του κ. Μπουρουζίκα…

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Κώστας Τσότσος): Τσατσάρας, Σκόμπας, Χλωρός, Κατσιάνος (46′ Σπύρου), Ζήσης, Καφές, Καλτσάς, Σκουλίδης, Φακίτσας, Γερακίνης, Σταθάκος.

Δωτιέας Αγιάς (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Ρούσος, Γελαλής, Ποτόσογλου, Ντελής, Κορλός, Ντακούλας, Πασιάς, Βλάχος, Τσιρογιάννης, Φουκαλάς, Τσατσαλίδης.