Μεγάλη νίκη του Δαμασιακού που γύρισε «τούμπα» το ματς!

Σπουδαία από βαθμολογικής άποψης, νίκη, πέτυχε ο Δαμασιακός στο Συκούριο, κερδίζοντας την ομώνυμη ομάδα του Κισσάβου με 2 – 1 και μάλιστα με ανατροπή του σκορ. Το παιχνίδι «στιγματίστηκε» από επεισόδια στη κερκίδα, τα οποία και διέκοψαν την ροή της αναμέτρησης για εύλογο χρονικό διάστημα.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Νίκου Χρόνη έφτασε τους 32 βαθμούς στην 9η θέση (μαζί με τη Λάρισα 2012), απέχοντας από τη ζώνη των πλέι-άουτ και τη Δήμητρα Γιάννουλης συνολικά έξι πόντους. Στον αντίποδα, η ομάδα του Κισσάβου Συκουρίου έμεινε στους 33 και πλέον κοιτά περισσότερο την αποφυγή των πλέι-άουτ, παρά την είσοδό της στα πλέι-οφ.

Οι γηπεδούχοι κέρδιζαν στο ημίχρονο, χάρις σε τέρμα του Μάντζιαρη. Όταν στο 41ο λεπτό η σέντρα του Γκαμπέτα βρήκε τον Μάντζιαρη που με κεφαλιά, κέρδισε τον Μιγδάνη για το 1 – 0 των γηπεδούχων, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και στο 48′, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν το ματς με τον Τσεκούρα με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή μετά από σέντρα του Λούτσου, τη στιγμή όπου οι γηπεδούχοι στο 55′ έχασαν μοναδική ευκαιρία να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νίκου Μάντζιαρη από πλάγια θέση η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μιγδάνη.

Έτσι, στο 65′ μετά από σέντρα του Γιώργου Γεωργατζιά και κεφαλιά του Θοδωρή Τσιάλτα, ο Δαμασιακός έφερε το ματς «τούμπα» και κατάφερε να διατηρήσει έως το φινάλε της αναμέτρησης το υπέρ του 1 – 2, πανηγυρίζοντας ένα σπουδαίο τρίποντο εκτός έδρας.

Κίσσαβος Συκουρίου (Φερραίος Γιαννακός – Λευτέρης Τέας): Φαρμάκας, Αγγέλης, Κουτσοκέρας, Τσανάκας, Χριστιανίδης, Παυλόπουλος, Κορδέλας (80′ λ.τ. Καρβούνης), Μάντζιαρης, Δίχρης, Γκαμπέτας (85′ λ.τ. Ζαϊρές), Πετράκης.

Δαμασιακός (Νίκος Χρόνης): Μιγδάνης, Γεωργατζιάς (80′ Μπακαΐμης), Ντόκος, Ιωαννίδης, Οικονόμου, Τσιάλτας, Μουσιάρης (85′ Μούτσιος), Δούκας, Λούτσος, Σουγλής Κ. (55′ Ραπτοτάσιος), Τσεκούρας.