Μεγάλο «διπλό» του Απόλλωνα στο Παγκρήτιο

Με το «διπλό» στις αποσκευές του επιστρέφει από το Παγκρήτιο του Ηρακλείου Κρήτης, ο Απόλλωνας Λάρισας, κερδίζοντας με 1 – 2 τον τοπικό Εργοτέρη. Τασιούλης (4′) και Λουκάου (68′) τα γκολ των «κυανόλευκων», ο Έφορντ μείωσε προσωρινά στο 71′ για τον Εργοτέλη.

Ο Απόλλωνας με το «καλημέρα» της αναμέτρησης πήρε «κεφάλι» στο σκορ με μια όμορφη ατομική προσπάθεια του Τασιούλη μόλις στο 4ο λεπτό, όταν και μπήκε με ωραία προσπάθεια στη περιοχή του Εργοτέλη και με πλασέ στη κλειστή γωνία του Κατσιμήτρου, άνοιξε τον χορό των τερμάτων στο Παγκρήτιο Στάδιο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κατά πολύ ποιοτικότερο. Στο 56′ ο Απόλλωνας έφτασε κοντά στο 0 – 2, όμως ο Τασιούλης μέσα από τη περιοχή και τον άξονα, ηττήθηκε από τον Κατσιμήτρο που κράτησε το 0 – 1. Όχι όμως και στην φάση του 68′. Εκεί όπου ο Τασιούλης από τα δεξιά με σέντρα βρήκε τον Λουκάο στο πρώτο δοκάρι που με διαγώνιο πλασέ έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία του Κατσιμήτρου, κάνοντας το 0 – 2.

Τρία λεπτά αργότερα (71′) ο Εργοτέλης μείωσε με συρτό σουτ του Έφορντ μέσα και δεξιά από την περιοχή, ύστερα από κάθετη πάσα του Τσέλιου, ενώ στο 78′ ο Αντώνης Μπουρσέλης είχε και δοκάρι από την ίδια θέση.

Λίγο νωρίτερα και στο 75′ ο Απόλλωνας είχε την ευκαιρία να πάρει και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στην αναμέτρηση, όταν ο Λουκάο πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και μπήκε στη περιοχή από τα αριστερά, προτιμώντας να πλασάρει τον Κατσιμήτρο, που τον κέρδισε από θέση τετ – α – τετ την στιγμή όπου ο Τασιούλης ήταν μόνος του στο ύψος του πέναλτι με «φάτσα» στο τέρμα.

Στο 83′ ο Κώστας Σκούπρας έσωσε την Απόλλωνα από την ισοφάριση απομακρύνωντας το πλασέ του Μπρους επάνω στη γραμμή, μετά από κόρνερ του Εργοτέλη από τα δεξιά.

Εργοτέλης (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μαζουλουξής (65′ Καπνίδης), Γιακούμπου, Οικονόμου, Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Έφορντ, Κουατένγκ (79′ Κατσούρι).

Απόλλων Λάρισας (Μαρσέλο Τροΐζι): Μαντζάρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Σουλιώτης, Λίταινας (65′ Καμπέρης), Καρατάσιος, Μαρκολίνο (89′ Κοντοθανάσης), Τασιούλης, Λούκας Ράμος, Πολέτο (79′ Αγιώτης), Λουκάο.

Βάτσιος, Οικονόμου (Δυτ. Αττικής), Κουρέντας (Τρικάλων).