Μετά τον τελικό πήρε και το γειτονικό ντέρμπι!

Από επιτυχία σε επιτυχία οδηγείται ο Οικονόμος Τσαριτσάνης, καθώς μετά τη κατάκτηση του Κυπέλλου ΕΠΣΛ τη περασμένη Τρίτη, σήμερα πανηγύρισε και μία πολύ εντός έδρας σημαντική νίκη απέναντι στον ΠΟΕ στο γειτονικό ντέρμπι με 2 – 1 για την 26η αγωνιστική της Α΄ΕΠΣΛ!

Το σύνολο του Κώστα Κατσάρα έδωσε συνέχεια στις επιτυχίες και έπειτα από τη νίκη απέναντι στον Αχιλλέα Φαρσάλων και τη κατάκτηση του τροπαίου, πανηγύρισε και τη νίκη στο γειτονικό ντέρμπι με νίκη που ήρθε με ανατροπή του σκορ.

Ο Οικονόμος Τσαριτσάνης λοιπόν συνεχίζει να βρίσκεται στη πρώτη θέση με τον Ηρακλή Λάρισας έχοντας πενήντα έξι βαθμούς, ενώ αντίθετα, η ομάδα του Γιώργου Καμάκα βρίσκεται στην έβδομη θέση έχοντας τριάντα εννέα πόντους ύστερα και από το πέρας αυτής της αγωνιστικής.

Στο 12ο λεπτό του αγώνα ο Αντώνης Παναγιώτου με δικό του τέρμα έβαλε μπροστά τον ΠΟΕ στο σκορ, ενώ στο δεύτερο μέρος και στο 60′ ο Λάζαρος Κουμπούρας με εντυπωσιακό γυριστό σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Οικονόμος ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ και πέτυχε το 2 – 1. Ο Αντώνης Πούτας εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι και ο Σωτήρης Χάμος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γούπου για το 2 – 1!

Μάλιστα, αμφότερες οι δύο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς ο Μιφτάρι για τον Οικονόμο και ο Δημήτρης Ματούλας για τον ΠΟΕ αντίκρισαν τη κόκκινη κάρτα από τον κ. Κουκούλη για μεταξύ τους αψιμαχία και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Λεβέντης (46′ Σαπάκος), Κουμπούρας, Κολιός, Μιφτάρι, Καραΐσκος, Χάμος, Πούτας, Καραλούλης (88′ Παπαγεωργίου), Τόλιος (71′ Δραχαλίβας), Ζηρδέλης (82′ Ντούφας).

ΠΟΕ (Γιώργος Καμάκας): Πούτας, Μπούσιας, Περτζιόνι (55′ Γελαλής), Ποτόσογλου, Λαγός, Μπαρλαγιάννης Ν. (71′ Ντούμος), Συνάπαλος, Παπαχρήστος, Παναγιώτου, Ματούλας, Μπούνα.